10 przykazań na przeziębienie

10 przykazań na przeziębienie

4 października, 2019 0 przez Łukasz Durajski
  1. Zostań w domu.
  2. Unikaj wysiłku, najlepiej leż w łóżku.
  3. Pij dużo płynów, np. niegazowanej wody mineralnej (unikaj napojów gazowanych lub silnie schłodzonych, przykładowo w lodówce).
  4. Przyjmuj leki tylko w razie potrzeby, aby złagodzić objawy. Nigdy nie stosuj antybiotyków bez zalecenia lekarza.
  5. W razie gorączki lub bólu głowy przyjmuj paracetamol. Jest on bezpieczniejszy niż inne leki przeciwbólowe. Jeżeli nie pomaga, możesz zażyć niesteroidowy lek przeciwzapalny (np. ibuprofen, naproksen lub aspirynę), ale ostrożnie u pacjentów z chorobą wrzodową!
  6. Na zatkany nos i katar pomagają leki doustne zawierające pseudoefedrynę (ostrożnie u chorych na serce!) albo donosowe zawierające ksylometazolinę lub oksymetazolinę (uwaga – nigdy nie stosuj dłużej niż kilka dni!). Krótkotrwałą ulgę mogą przynieść inhalacje pary wodnej lub preparaty zawierające sól fizjologiczną.
  7. W razie bólu gardła możesz stosować tabletki do ssania dostępne bez recepty w aptece, płukać gardło roztworem soli albo popijać małymi łykami mleko z miodem.
  8. Skontaktuj się z lekarzem, jeżeli: wysoka gorączka utrzymuje się przez kilka dni (szczególnie jeśli towarzyszy jej kaszel), odczuwasz silny i nieustępujący ból głowy, masz trudności w oddychaniu lub ból w klatce piersiowej, ból gardła nasila się i utrudnia połykanie oraz gdy objawy nie ustępują przez ponad 10 dni lub nasilają się po 4—5 dniach choroby.
  9. Większość preparatów „na grypę i przeziębienie” to mieszkanka kilku omówionych wyżej leków. Nie wpływają one na przebieg przeziębienia, jedynie doraźnie likwidują jego objawy.
  10. Osoby mieszkające razem z chorym powinny ponadto częściej myć ręce oraz unikać dotkania nosa, oczu i ust rękoma.

 

 

 

Opracowanie i zrodlo: dr Filip Mejza, mp.pl

Fot: reportshealthcare.com