Alergie wziewne – praktyczny przewodnik na start

Alergie wziewne – praktyczny przewodnik na start

24 lutego, 2019 0 przez Łukasz Durajski

Kiedy Twoje dolegliwości są na tyle uciążliwe, że czujesz potrzebę bardziej profesjonalnego leczenia niż leki dostępne bez recepty, to czas aby udać się do alergologa. Ten praktyczny przewodnik pomoże Ci dobrze przygotować się do wizyty.

Mamy przedwiośnie, a wraz z pierwszymi ciepłymi dniami rozpoczyna się sezon na alergie na pyłki. Należą one do alergii sezonowych i objawiają się zatkanym nosem, łzawieniem, kichaniem i swędzeniem oczu i nosa. Jeśli te objawy są Cię dotyczą, udaj się do alergologa, aby dowiedzieć się czy jesteś uczulony/a na pyłki traw lub drzew. Rośliny zaczynają pylić w połowie lutego, a koniec pylenia przypada na październik-listopad.

 

Powyższa tabela przedstawia kalendarz pylenia roślin w Polsce. Warto zaznaczyć, że stężenia pyłków różnią się dla różnych rejonów Polski. Najlepiej sprawdzać aktualne stężenia pyłków, na przykład na stronie www.alergen.info.pl lub w aplikacji np. Prognoza pylenia. Oprócz alegii sezonowych istnieją również alergie całoroczne, jeśli na przykład dana osoba jest uczulona na zwierzęta, roztocze występujące w kurzu domowym oraz pleśnie.

 

Podejrzewam u siebie alergię. Co dalej?

a) uzyskaj skierowanie do alergologa i zapisz się na wizytę

W Polsce do alergologa trzeba mieć skierowanie, więc jeśli podejrzewasz że Ty lub Twoje dziecko ma alergię, idź do lekarza pierwszego kontaktu, który po potwierdzeniu Twoich przypuszczeń wypisze odpowiednie skierowanie. Następnie zapisz się na wizytę w poradni. Terminy na pierwszą wizytę są dość odległe, ale możesz poświęcić ten czas na odpowiednie przygotowanie, ponieważ wywiad z Tobą będzie oprócz kilku badań ma absolutnie kluczowe znaczenie.

 

b) prowadź dziennik objawów

W oczekiwaniu na pierwszą wizytę, możesz zacząć prowadzić dziennik objawów. Może być prowadzony zarówno na kartce lub w zwykłym kalendarzu jak i w aplikacji stworzonej specjalnie do tego celu: Allergy Diary, Apsik i innych tego typu. Wypełniaj je wtedy gdy masz objawy, aby później precyzyjnie określić od kiedy d威而鋼
o kiedy występowały i w jakim nasileniu. Pamiętaj również o zapisywaniu leków przyjmowanych w celu złagodzenia objawów.

 

c) rób zdjęcia

Jeśli wystąpią jakieś zmiany na skórze, możesz je udokumentować za pomocą aparatu w smartfonie. Takie zdjęcie ma oczywiście swoje ograniczenia, ale może być również źródłem cennych informacji dla lekarza, zwłaszcza że zmiany na skórze mogą zniknąć zanim przyjdziesz na wizytę.

 

Idę na wizytę. Co przygotować?

  • nie zapomnij skierowania!
  • dziennik objawów jeśli był systematycznie wypełniany
  • wszelką dokumentację medyczną, zwłaszcza jeśli były robione: badania laboratoryjne, spirometria, RTG klatki piersiowej/zatok.
  • spis wszystkich przyjmowanych przez Ciebie leków: nazwa, dawka, ile razy dziennie stosujesz
  • jeśli chorujesz na astmę, weź dziennik pomiarów pikflometru

 

Uwaga! Czasem już na pierwszej wizycie jest możliwe wykonanie niektórych testów. Przy zapisie dowiedz się czy będzie taka możliwość i czy musisz odstawić niektóre leki, na przykład leki przeciwhistaminowe są przeciwwskazaniem do wykonania testów skórnych. Należy je odstawić na tydzień przed testami. Podczas testu trzeba być na czczo!

 

Do alergologa nie idzie się wyłącznie po to, aby wykonał testy. Najważniejszą częścią wizyty jest wywiad, czyli rozmowa na temat Twoich objawów.

 

Przykładowa lista pytań Twojego lekarza do Ciebie:

  • Jakie dokładnie objawy występują? W jakich okolicznościach się pojawiają?
  • Od kiedy? Czy występowały w dzieciństwie?
  • Czy występują w określonych miesiącach roku?
  • Ile trwają? Czy wybudzają w nocy?
  • Czy były przyjmowane leki aby złagodzić objawy? Czy pomagają?
  • Czy kiedykolwiek była potrzeba zgłoszenia się na SOR z powodu ciężkich objawów? Czy występowała duszność?
  • Czy w przeszłości były wykonywane testy na alergię?
  • Czy ktoś z rodziny choruje na astmę lub alergię?

 

W czasie wizyty bardzo łatwo zapomnieć tego, o co chcieliśmy zapytać. Przygotuj sobie wcześniej własną listę pytań, aby nie wypadły Ci z głowy ważne kwestie.

 

Przykładowa lista Twoich pytań do lekarza:

  • Czy mogę coś zmienić w swoim środowisku lub stylu życia aby zapobiec objawom?
  • Jakie czynniki wywołują u mnie objawy alergii?
  • Jak poważne mogą być moje objawy?
  • Jakie są możliwe opcje leczenia?
  • Na co powinieniem/powinnam zwracać uwagę po wizycie?
  • Kiedy mam zapisać się na następną wizytę?

 

Możesz poprosić, aby lekarz rozpisał na kartce kiedy brać które leki.

 

Uwaga! Jeśli Ty lub Twoje dziecko macie takie objawy jak: atak silnego kaszlu, trudność ze złapaniem oddechu, uczucie ciężkości w klatce piersiowej, to może być astma. Jak najszybciej zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu lub jeśli objawy są ciężkie – zadzwoń po pogotowie!

 

Autor: @instaalergolog