Biały język – o czym może świadczyć?

Biały język – o czym może świadczyć?

3 maja, 2017 0 przez admin

Dzisiaj to pacjenci natchnęli mnie do napisania posta o “białym języku”. Temat jak się okazuje bardzo ciekawy również z perspektywy lekarza 🙂

 

Jak właściwie powinien wyglądać nasz język fizjologicznie?

Fizjologicznie język jest różowy lub różowo-czerwony, lekko wilgotny, ruchomy we wszystkich kierunkach, ma szorstką powierzchnię i gładki obrys.

 

Język biały – czy należy się martwić?

Białe naloty na języku wcale nie muszą świadczyć o patologii, niemniej musimy pamięta, że może to być objaw różnych chorób, przede wszystkich tych związanych z zakażeniem jamy ustnej. Nalot o zabarwieniu białym ma związek z nadmiernym rogowaceniem i złuszczaniem brodawek nitkowatych języka.

prof-emerich-zmysy-18-728

źródło: prof. Emerich

 

Brodawki nitkowate stanowią około 90% wszystkich brodawek języka. Pomagają w przytrzymaniu, rozdrobnieniu i roztarciu cząstek pokarmowych podczas przeżuwania pokarmu, w czasie którego brodawki ulegają ścieraniu. Brodawki te pełnią funkcję mechaniczną.

 

Przyczyn procesu przerastania i rogowacenia brodawek jest wiele. Do czynników drażniących, które mogą prowadzić do przerostu brodawek zaliczamy:

  • zapalenie,
  • terapia antybiotykowa,
  • gorączka,
  • nadmierne stosowanie płynów do płukania ust zawierających nadtlenek wodoru (wodę utlenioną),
  • wysychanie itp.

Pamiętajcie, że nie stosujemy antybiotyków w “leczeniu” białego języka, bo jak widać to m.in. antybiotyki mogą wywoływać taki objaw.

 


“Biały język” to objaw łagodny i nie wymagający leczenia.


Ustąpi samoistnie po ustaniu przyczyny.

 

Czy z białym językiem mogą być związane jakieś choroby?

Bywa, że “biały język” związany jest z nadmiernym rozrostem grzybów, zwłaszcza z grupy Candida albicans. Możemy to wykluczyć wykonując wymaz.

 

Biały, szarawy lub żółtawy nalot na języku zazwyczaj nie ma znaczenia diagnostycznego.