Co zrobić, aby szczepienia bolały mniej?

Co zrobić, aby szczepienia bolały mniej?

13 września, 2019 0 przez Łukasz Durajski

Wizyta szczepienna wiąże się z dużym stresem dla dziecka, ale również bólem samym szczepieniem. Zamieszczam poniżej kilka porad co zrobić, aby bolało mniej.

Dziecku do ukończenia 6. miesiąca życia karmionemu piersią podaj podczas szczepienia pierś do ssania.
Dziecku do ukończenia 6. miesiąca życia karmionemu sztucznie podawaj do picia przed szczepieniem i w jego trakcie niewielką ilość stężonego roztworu cukru.
Jak przygotować roztwór?
Rozpuść 8 płaskich łyżeczek do herbaty w około 7 łyżkach stołowych przegotowanej gorącej wody. Tuż przed szczepieniem i w trakcie zabiegu podawaj powoli strzykawką do buzi dziecka około 10 ml roztworu. To najbardziej wiarygodny sposób na zmniejszenie bólu podczas szczepienia.

Podczas szczepienia należy dziecko przytulić.

Jak powinna wyglądać pozycja dziecka do szczepienia, aby poprawić jego komfort?
Musimy tutaj pamiętać, że większe dziecko jest zdecydowanie bardziej mobilne, może wówczas w ostatniej chwili zaszczepienia albo już przed zacząć uciekać czy podejmować ruchy, które mogą sprawić, że samo podanie szczepionki może mieć nieprawidłowy przebieg, dodatkowo pielęgniarka może zrobić dziecku krzywdę igłą. Gdy dziecko wyrwie się spod igły narażamy je na dodatkową ranę i kłucie.
Dlatego pozycja do szczepienia powinna być zarówno komfortowa dla dziecka, jak i bezpieczna w przypadku nieprzewidzianej reakcji dziecka.
Zaleca się, aby dziecko siedziało u rodzica na kolanach. Nogi dziecka należy trzymać między swoimi nogami, jedną ręką trzymać za bark, drugą ręką za rękę dziecka.
Dzieci bardzo łatwo wyczuwają zdenerwowanie i lęk rodziców, co wywołuje jego niepokój i płacz. Można poprosić pielęgniarkę o pomoc w przytrzymaniu dziecka, ale zawsze trzeba być blisko.

Warto odwracać uwagę dziecka rozmową na dowolny temat, każdy rodzic zna zainteresowania swojego dziecka a to najlepsza metoda na zmniejszenie odczuwania bólu.


Plastry znieczulające miejscowo (EMLA) to fajny sposób na zmniejszenie bólu wkłuwania igły.

Działają one miejscowo, zawierają lidokainę i prylokainę.
Jak stosować plaster EMLA (zgodnie z ChPL):
Dzieci
  • Od 3 do12 miesiąca życia
Produkt EMLA PLASTER należy nakleić na skórę w miejscu, które ma być znieczulone. Plaster
powinien pozostawać na skórze, co najmniej przez godzinę przed zabiegiem, ale nie dłużej niż 4 godziny. Nie należy naklejać jednocześnie więcej niż 2 plastry.
  • Od 13 miesiąca życia do 5 roku życia
Produkt EMLA PLASTER należy nakleić na skórę w miejscu, które ma być znieczulone. Plaster

powinien pozostawać na skórze, co najmniej przez godzinę przed zabiegiem, ale nie dłużej niż 5 godzin. Nie należy naklejać jednocześnie więcej niż 10 plastrów.
  • Od 6 do 12 roku życia
Produkt EMLA PLASTER należy nakleić na skórę w miejscu, które ma być znieczulone. Plaster
powinien pozostawać na skórze, co najmniej przez godzinę przed zabiegiem, ale nie dłużej niż 5
godzin. Nie należy naklejać jednocześnie więcej niż 20 plastrów.
Zastosowanie plastrów należy uprzednio skonsultować ze swoim pediatrą. Koniecznie ustal też z pielęgniarką, która będzie szczepić miejsce przyklejenia plastra, aby szczepionka została podana w odpowiednim miejscu.

zespołu HELPinKids&Adults

W projekcie finansowanym przez Canadian Institutes of Health Research stworzono Zespół HELPinKids&Adults, który składał się z 25 osób pracujących w różnych ośrodkach kanadyjskich, doświadczonych w zakresie leczenia bólu, strachu, farmakoterapii, pielęgniarstwa, farmacji, psychologii, wakcynologii, chorób zakaźnych, epidemiologii, opracowywania i wdrażania wytycznych, nauk bibliotecznych, zdrowia publicznego, doradztwa rodzinnego i polityki zdrowotnej.
Opracowano wytyczne postępowania, mające na celu zmniejszenie występowania bólu podczas szczepienia.
Zalecenia dla dzieci do 3 roku życia:
Zalecenia dla dzieci 3-12 lat:
Zalecenia dla dzieci 12-17 lat:
Bibliografia:1. Czajka H., Tarczoń I., Jak zmniejszyć ból związany ze szczepieniem?, Medycyna Praktyczna, www.mp.pl2. Taddio A. et others, Reducing pain during vaccine injections: clinical practice guideline, Canadian Medical Association Journal, 2015; 187 (13): 975–982
fot: healthline.com