Czerwień wargowa i kąciki ust u dzieci – przyczyny zmian chorobowych

Czerwień wargowa i kąciki ust u dzieci – przyczyny zmian chorobowych

1 lutego, 2019 1 przez Agnieszka Kobyłka - Dziki

“ZAJADY” i  stany zapalne czerwieni wargowej

Piecze, boli, brzydko wygląda, a już najbardziej denerwujące jest to, że pomimo miliona kremów problem nie znika.

„Zajady” popularna nazwa na zapalenie kącików ust to problem dużego odsetka osób dorosłych, ale również i dzieci. Tak naprawdę jest to stan choroby skóry, który dotyczy każdej kategorii wiekowej. Główna różnica to przyczyny je wywołujące oraz szybkość gojenia przy odpowiednim postępowaniu.

Wspominam przy okazji tego tematu o czerwieni wargowej, ponieważ u dzieci zmiany te często współistnieją. Po pierwsze dzieci rzadko zwracają uwagę na pielęgnację ust np. w okresie zimy, małe „szkraby” oblizują wargi, tendencja do ślinienia się, noszenia smoczka to tylko niektóre z czynników predysponujących do wystąpienia suchości skóry na ustach i mikrouszkodzeń  predysponujących do nadkażeń bakteryjnych lub grzybiczych.

Kończąc wstęp, powiem tylko tyle, że przyczyn jest bardzo dużo. Artykuł ten potraktuj jako krótki przegląd możliwości i punktów zaczepienia.

Zaczynamy!:) OD MALUSZKÓW KU STARSZAKOM, OD MIEJSCOWYCH DO OGÓLNYCH

Na ilustracji są przedstawione zmiany chorobowe 1,2 Wyprysk od działania śliny 3,4 Atopowe Zapalenie Czerwieni Wargowej i Kącików Ust 5. Zapalenie okołoustne o dużym stopniu nasilenia

źródło:  Atlas der Pädiatrischen Dermatologie,  Ulrike Blume-Peytavi, Helga Albrecht-Nebe, Kathrin Hillmann, Wolfram Sterry

  1. ŚLINA, OBLIZYWANIE UST – ( deut. Saugekzem)

Skóra ust nie zawiera gruczołów łojowych oraz gruczołów potowych, dodatkowo jest bardzo cienka i delikatna, podatna na wysuszenie i uszkodzenia. Czynniki zewnętrzne mają tutaj niezłe pole do popisu. Jednym z nich, szczególnie u malutkich dzieci jest ślina. Zawiera ona enzymy, które mają za zadanie przeprowadzić wstępne trawienie pokarmów, a znajdując się w dużej ilości i w powtarzających cyklach podrażniają i wysuszają czerwień wargową. Upss! A to nie ją mają trawić! Warto zwrócić uwagę czy nasza pociecha nie „ssie” lub nie „oblizuje” warg. Czasem może to być czynność „z przyzwyczajenia”. Musimy wtedy starać się przerwać to błędne koło „suchych ust” z powodu permanentnego wilgotnego środowiska. Dodatkowo obszar zaczerwienia może wychodzić na skórę otaczającą usta.  Pozwolę sobie tutaj podciągnąć przykład SMOCZKA. Na plastikowej obwódce często zbiera się owa ślina i podczas długiego noszenia może działać drażniąco na naskórek. Nie występuje to u wszystkich dzieci, wszystko zależy od stopnia „ukochania” smoka. Staramy się odstawić lub jak najmniejszą ilość czasu z nim spędzać. Musimy leczyć przyczynowo😊 Jeśli uda nam się rozprawić ze śliną to zastosujmy dodatkowo czystą wazelinę do ochrony i regeneracji skóry warg. Unikać należy barwiących, smakowych pomadek dla dzieci, z długą lista konserwantów w składzie.

 

  1. ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY

U dzieci z AZS nierzadko mamy do czynienia z suchością i na jej podłożu zapaleniem czerwieni wargowej i kącików ust. ZAZNACZAM, jednak, ze zmiany w tej okolicy prawie nigdy nie pojawiają się jako objaw izolowany czy też jako pierwsza manifestacja. Nie jest jednak to wykluczone, więc szczególnie gdy wywiad rodzinny jest dodatni w kierunku chorób alergicznych, a dziecko ma suchą skórę to musimy pomyśleć o tej jednostce chorobowej. O AZS będzie osobny artykuł. Bardzo niepokoi mnie zjawisko „naddiagnozowania” tego schorzenia. Często wraz z pojawieniem się jakiejkolwiek zmiany skórnej u dzieci w wieku przedszkolnym pierwsza diagnoza, która rodzicom przychodzi na myśl to AZS!

 

  1. NADKAŻENIA – Candida lub Gronkowiec Złocisty

Wykluczenia tych infekcji wymagają zmiany przewlekłe, z suchymi płytkami o żółtym nalocie. Jako infekcja pierwotna występują rzadko. Częściej na podłożu uszkodzeń naskórka na skutek przewlekłego drażnienia ( patrz. Punkt.1) Starajmy się zawsze zajrzeć do buzi naszego dziecka, ponieważ nierzadko na błonie śluzowej jamy ustnej będą występować dodatkowe zmiany, biały nalot, afty. Obie jednostki chorobowe wymagają celowanego leczenia. O zakażeniach myślimy szczególnie, gdy pomimo wszystkich zabiegów i odpowiedniej pielęgnacji zapalenie nie ustępuje.

  1. ALERGIA KONTAKTOWA

– pomadki ochronne, sztyfty ochronne  – patrzmy na skład!

– starsze dzieci: instrumenty grające, gwizdek z niklową nasadką

Zmiany są ściśle ograniczone do miejsca kontaktu

 

  1. DOMOWE ZWIERZĄTKA – GRZYBICA SKÓRY TWARZY

Tak moi drodzy😊 Nasze domowe pupile mogą zainfekować naszą pociechę ( niecelowo😊) Zmiany grzybicze są ostro odgraniczone, występuje złuszczanie naskórka, ŚWIĄD I OPORNOŚĆ na leczenie GKS MIEJSCOWYMI, które niestety nierzadko są zalecane w związku z brakiem postawienia właściwej diagnozy.

CAVE: Jeśli to jest przyczyną „zajadów” u Twojego malucha, zwróć proszę uwagę na paznokcie – dziecko drapiąc zmiany na twarzy, roznosi je i bardzo często infekuje dodatkowo płytkę paznokci.

źródło: www.enzyklopaedie-dermatologie.de

 

 

  1. TRZECI MIGDAŁ

Przerost migdałka gardłowego uważany jest za istotny, jeśli wypełnia powyżej 60% objętości nosogardła.  Wynikające z tego tytułu objawy jak upośledzenie drożności nosa i oddychanie przez usta – WYSYCHANIE błony śluzowej jamy ustnej oraz czerwieni wargowej. Zwróćmy uwagę jak nasza pociecha oddycha podczas snu.

  1. TERAPIA WZIEWNYMI GKS – ASTMA, PROBLEMY ALERGOLOGICZNE

GKS mają działanie uszkadzające tkanki przy długotrwałym stosowaniu. U dzieci chorujących na astmę i muszących korzystać z tej terapii ze względów zdrowotnych pamiętajmy aby po zastosowaniu leku przepłukać usta i przemyć ich okolicę. W tym przypadku mamy często do czynienia z zapaleniem okołoustnym ( Periorale dermatitis).

www.derma.plus.de   ZAPALENIE OKOŁOUSTNE

  1. PRZYCZYNY OGÓLNOUSTROJOWE

Przewlekłe zapalenie kącików ust może być objawem choroby wewnętrznej bądź niedoboru żywieniowego. Warto te kwestie przedyskutować z naszym lekarzem pediatrą. W głównej mierze w zależności od objawów dodatkowych w diagnostyce różnicowej bierzemy pod uwagę:

– problemy gastrologiczne

– alergie pokarmową

– choroby zapalne jelit

– celiakia!!!

– anemia!!

– niedobór witaminy D3

– zaburzenia flory przewodu pokarmowego związane z długim przyjmowaniem antybiotyków!!!

 

Dziękuję jeśli dobrnąłeś, Drogi czytelniku do końca😊 Starałam się jak najbardziej wyczerpać temat, aby wszystkie informacje były w jednym miejscu.

Jeśli chodzi o leczenie, to najpierw skup się na zlokalizowaniu przyczyny, bo to jej usunięcie stoi za sukcesem każdego kremu wcieranego w skórę.

ZAWSZE staramy się naprawić uszkodzoną barierę naskórkową przy pomocy intensywnej pielęgnacji.

Tutaj kierujemy się zasadą: IM BARDZIEJ PRZEWLEKŁA ZMIANA ( łuszcząca się, sucha, ze strupkami) TO STOSUJEMY PREPARATY O TŁUSTSZYM PODŁOŻU.

W składach produktów zwracamy uwagę na obecność:

– Wazeliny białej

– Trójglicerydów o średniej długości łańcucha

– Gliceryny

– Cholesterolu

– Ceramidów

Nakładamy kilka razy na dobę, ważne aby po ustąpieniu objawów, szczególnie zimą stosować miejscową terapię nawilżająco – natłuszczającą również systematycznie.

 

CAVE: Badania dodatkowe szczególnie przy podejrzeniu przyczyn infekcyjnych

– Candida Albicans

– Gronkowiec Złocisty

– Wirus Opryszczki Zwykłej HSV1

oraz przy podejrzeniu chorób ogólnoustrojowych, tutaj w zależności od diagnostyki różnicowej.

 

Jeśli macie pytania, chętnie odpowiem:)

Zdrowia życzę naszym dzieciom! ( bo w sumie nasze zależy w głównej mierze od ich dobrostanu!:)

 

Lek. Agnieszka Kobyłka – Dziki

Instagram: @mama_dermatolog   @inmyhealthyskin

www.inmyhealthyskin.com