Dieta mamy karmiącej piersią

Dieta mamy karmiącej piersią

12 października, 2018 0 przez admin

Zdrowa mama, zdrowe dziecko. To chyba wiemy wszyscy i nikogo nie muszę przekonywać. Bardzo wiele mam pyta mnie co z ich dietą w momencie, gdy na świecie pojawia się maleństwo a mama karmi piersią (dodam, że to najlepsze rozwiązanie!).

 

MIT: smażone szkodzi

Zgadza się! Ale dotyczy nie tylko mam karmiących piersią, ale i każdego z nas. W diecie powinniśmy ograniczyć produkty smażone. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest grillowanie czy gotowanie na parze.

 

MIT: nabiał

Nabiał w każdej postaci jest korzystny, zawiera duże ilości wapnia, witaminy D3, fosforu itd. Niemniej pamiętajmy, że nabiał nie pobudza laktacji, tzn. nie działa to w taki sposób, że tak zjemy pół kilograma białego twarogu to będzie więcej mleka w piersiach!!! 😀

 

MIT: unikaj alergenów

Nie ma ani dowodów ani wskazań, żeby mama ograniczała w swojej diecie produkty, które mogą potencjalnie wywoływać alergię. Alergenów unikamy tylko w sytuacji, gdy mamy stwierdzoną alergię na dane produkty.

 

MIT: fasola i groch powodują kolki

…Ech te ciężki potrawy, które tak kochamy, ten bigos czy cebulka smażona. W tym przypadku powiem jedno, co prawda przyczyn kolek niemowlęcych jest bardzo dużo, hipotez jeszcze więcej. Nie ma żadnych doniesień naukowych o tym, aby produkty “ciężkie” jak kapusta, fasola itd. miały swój udział w powstawaniu kolek. Zarówno warzywa strączkowe jak i pełne ziarno to doskonałe źródło wielu minerałów – ich właściwości “wzdymające” nie przenoszą się do mleka matki. Wiec jedzmy spokojnie.

 

MIT: surowe owoce i warzywa

W tym przypadku również nie ma podstaw, aby rezygnować z świeżych warzyw i owoców. Są one podstawą każdej diety, również u mam karmiących piersią. Dostarczają mnóstwo witamin i wielu innych mikroelementów niezbędnych nie tylko mamie, ale i jej dziecku. Nie ma znaczenia czy mówimy o naszych truskawkach z ogródka czy pomarańczy kupionej w supermarkecie. Obowiązuje zasada: zdrowe i czyste.

 

MIT: ryby

Trzeba wiedzieć, że ryby dostarczają nam wielu korzystnie wpływających na nas organizm kwasów omega czy DHA. Jedzmy ryby ze sprawdzonych źródeł!

 

MIT: alkohol, bawarka itp.

Zgadza się! Mały psikus. Alkohol przy karmieniu w ciąży absolutnie nie!!! Po pierwsze ani piwo ani wino nie pomaga w laktacji ani nie działa pozytywnie na organizm dziecka. i moja ulubiona bawarka :D:D:D


Niestety bawarka nie pobudza laktacji.


 

 

fot: pixabay.com