Dopajanie dziecka wodą – potrzebne czy nie?

Dopajanie dziecka wodą – potrzebne czy nie?

4 stycznia, 2019 0 przez Łukasz Durajski

Zarówno Światowa Organizacja Zdrowia, jak i wszelkie gremia eksperckie zalecają:

 


Noworodkom karmionym piersią nie należy podawać do picia wody ani glukozy.


 

Karmienie piersią jest w pełni wystarczającym pokarmem nie tylko odżywczym, ale i uzupełniającym odpowiednią ilość wody dla organizmu dziecka. W sytuacji, gdy mamy wysoką gorączkę u dziecka, zaparcia, biegunkę, wymioty, wówczas powinniśmy podać dziecku więcej płynów. Oczywiście w pierwszej kolejności dopajamy piersią, w drugiej kolejności wodą. Są to jednak sytuacja, które musimy skonsultować z lekarzem, gdyż dziecko chore może wymagać hospitalizacji.

 

Co z dziećmi, które z wielu przyczyn karmione są mlekiem zmodyfikowanym?

W zasadzie ilość wody do przygotowania takiego typu mleka powinna wystarczyć, nie mniej w tym przypadku mamy możliwość, aby dziecko dopajać wodą.

Dla niemowlęcia o masie poniżej 10 kg przyjmuje się, że podstawowe zapotrzebowanie na wodę wynosi 100 ml na każdy kilogram masy ciała. Zatem łatwo wyliczyć dzienne zapotrzebowanie.

 

Jaka wodę podawać?

Warto wybierać butelkowaną, niekoniecznie przegotowaną. Na rynku dostępne są wody z atestem takich instytucji jak Centrum Zdrowia Dziecka czy Instytut Matki i Dziecka. Mamy wówczas pewność, że wybieramy najlepsze produkty dla naszych pociech.

Najlepiej, aby woda zawierała mało substancji mineralnych (ilość rozpuszczalnych składników nie może przekraczać 500 mg/dm3) oraz mało sodu (do 20 mg Na+ na litr).

 

 

źródło: mp.pl
fot: pixabay.com