Gorączka – 10 przykazań

Gorączka – 10 przykazań

13 stycznia, 2019 0 przez Łukasz Durajski

1. Nie każdą podwyższoną temperaturę trzeba leczyć.

Wszystko oczywiście zawsze zależy od wieku i stanu dziecka. Pamiętajmy, że o gorączce mówimy, gdy temperatura przekroczy 38st. W przypadku stanu podgorączkowego (czyli temperatury do 38st.) musimy rozważyć czy konieczne jest podanie leku. Pierwszym podstawowym kryterium jest stan dziecka. U niektórych dzieci nawet nieznaczne podwyższenie temperatury jest przyczyną takich dolegliwości, jak: złego samopoczucia, uczucia zimna i dreszczy, bólu głowy i mięśni. Wówczas należy podać lek przeciwgorączkowy.

Gdy temperatura nie przekracza 38st nie musimy od razu reagować podawaniem leków przeciwgorączkowych.

 

2. W pierwszej kolejności podajemy paracetamol.

Paracetamol jest lekiem, który możemy podawać już noworodkom i niemowlętom do 3 miesiąca życia.

Ibuprofen możemy podawać dzieciom od 4. miesiąca życia. Działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe łączy z działaniem przeciwzapalnym. Jest on przeciwwskazany w niektórych stanach chorobowych (ospa wietrzna, odwodnienie).

 

3. Ibuprofen i paracetamol podajemy naprzemiennie co 4 godziny przez 5-7dni.

Jest to sposób, który pomaga w zwalczaniu wysokiej gorączki, gdy jeden lek jest niewystarczający. Wówczas rodzice mogą podawać naprzemiennie oba leki przeciwgorączkowe. 4 godziny to zaproponowana bezpieczna granica podawania leków, co sprawia, że każdy z leków jest podawany co 8 godzin. Ten sposób rodzice mogą zastosować samodzielnie, a w przypadku braku poprawy zgłosić się do lekarza.

 

4. Stosuj kąpiel ochładzającą u gorączkującego dziecka.

Temperatura wody w kąpieli powinna mieć temperaturę tylko o 1–2°C niższą od temperatury ciała.

 

5. Warto obok leków przeciwgorączkowych stosować: pojenie płynami o pokojowej temperaturze, lekkie ubranie, a nawet rozebranie dziecka czy nawilżanie skóry.

 

6. Dziecku z gorączką można podawać mleko i jego przetwory.

Nie ma przeciwwskazań do podawania mleka i jego przetworów dziecku gorączkującemu. Należy pamiętać, że dzieci karmione piersią podczas gorączki powinny być częściej przystawiane do piersi, a dzieci na mleku modyfikowanym powinny otrzymywać dodatkowo wodę mineralną.

 

7. U małych dzieci standardem jest pomiar temperatury w odbycie.

wiek zalecana technika
Od urodzenia do 2 lat 1. Pomiar w odbytnicy
2. Pomiar pod pachą (przesiewowy)
Od 2 lat do 5 lat 1. Pomiar w odbytnicy
2. Pomiar pod pachą
3. Pomiar w uchu (przesiewowy)

 

8. Każdego gorączkującego noworodka i małe niemowlę (poniżej 3. mż.) powinien obejrzeć lekarz. U niemowlęcia między 3. a 6. miesiącem życia, gdy temp. przekracza 38,5st. również konieczna jest konsultacja lekarska.

 

9. Jeżeli czas trwania gorączki przekracza 5 dni lub gorączka nie reaguje na podawane leki przeciwgorączkowe, należy zgłosić się do lekarza, nawet jeżeli stan dziecka nie budzi niepokoju.

 

10. Pyralgina może być stosowana u mniejszych dzieci, ale tylko i wyłącznie na wyraźne zalecenie lekarskie. Jest to lek bardzo skuteczny w obniżaniu gorączki, ale może wywoływać anemię i zaburzenia pracy szpiku kostnego.

 

 

 

 

 

 

Materiał na charakter informacyjny, każdy stan dziecka należy skonsultować z lekarzem w przypadku wątpliwości.
źródło:
J. Grygalewicz, Leczenie gorączki, mp.pl
D. Dieruszczak-Białek, Czy dziecku z gorączką można podawać mleko?, mp.pl
E. Kuchar, Zasady pomiaru temperatury u dzieci, mp.pl
fot: truweathersolutions.com