Jak pozbyć się przebarwień?

Jak pozbyć się przebarwień?

15 listopada, 2018 0 przez dr n. med. Joanna Kuschill

Ciemne plamy na skórze z pewnością nie dodają urody. No, chyba, że są to drobne piegi na nosku, które sprawiają, że twarz nabiera dziewczęcego uroku. Jest to jednak wyjątek potwierdzający regułę – przebarwienia szpecą, dodają nam lat i trudno je zamaskować, nawet mocno kryjącym podkładem czy korektorem. Pojawiają się zwłaszcza na twarzy, dekolcie i dłoniach, czyli tych częściach ciała, które są najbardziej narażone na działanie promieni słonecznych. Szczególnie podatne na ich występowanie są kobiety w ciąży – wystarczy, że na moment wyjdą na słońce, a już wkrótce na ich skórze pojawia się skupisko ciemnych plam, tzw. melazma, która najbardziej lubi umiejscowić się na policzkach, czole, w okolicy żuchwy lub nad górną wargą, tworząc rodzaj ciemnego „wąsika”.

Wszystkiemu winne są hormony.

To pod ich wpływem dochodzi do zaburzeń w funkcjonowaniu melanocytów, czyli komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie pigmentu – melaniny. Niektóre melanocyty zaczynają wytwarzać zbyt dużą ilość barwnika, który kumuluje się w skórze, tworząc na niej ciemne plamy w różnych odcieniach brązu. Problem ten dotyczy również kobiet, które przyjmują hormonalne środki antykoncepcyjne oraz tych, u których występują wahania hormonalne. Może dotknąć również pań przyjmujących preparaty o działaniu światłouczulającym – a należą do nich niektóre leki (m.in. niesteroidowe leki przeciwzapalne tj. ibuprofen czy ketoprofen), suplementy i herbatki o działaniu wyszczuplającym lub uspokajającym (uwaga zwłaszcza na preparaty z dziurawcem!).

Niektóre młode mamy mają szczęście – po upływie kilku miesięcy przebarwienia bledną, a nawet całkowicie znikają. Jednak u większości osób zostają na zawsze lub odnawiają się w tych samych miejscach, gdy tylko mocniej zaświeci słońce. Co więcej, ich liczba może zwiększać się z wiekiem, zatem im wcześniej stawimy czoło problemowi, tym łatwiej będzie się go pozbyć.

Najważniejsza jest profilaktyka

Stosowanie kremów z wysokim filtrem i unikanie wystawiania się na słońce to najskuteczniejsze sposoby zapobiegania przebarwieniom. Warto pamiętać przy tym, że szkodliwe promienie UVA obecne są przez cały rok – potrafią przenikać przez chmury oraz przez szyby. Źródłem promieniowania UV są również lampy jarzeniowe, którymi oświetlona jest większość biur i sklepów. Dobrym nawykiem jest więc używanie kremu z filtrem przez cały rok.

A jak pozbyć się już istniejących przebarwień?

Nie jest to łatwe i może wymagać czasu, na szczęście jednak mamy do dyspozycji duży wybór zabiegów dostępnych w gabinetach medycyny estetycznej. Ich celem jest poprawa kolorytu skóry, spowolnienie działania tyrozynazy – enzymu odpowiadającego w dużym stopniu za produkcję melaniny – a także wyeliminowanie komórek ze zbyt dużą ilością barwnika. Ważne, żeby decyzję o wyborze zabiegu podjąć po konsultacji ze specjalistą – lekarz poleci najlepszą dla ciebie kurację!

W moich klinikach polecam pacjentom zabiegi o udowodnionej skuteczności i mało inwazyjne, które nie wyłączają ich z normalnego życia. Należą do nich: np. Dye-Vl lub ClearLift wykonywanie przy użyciu platformy Alma Harmony. Sprawdzają się najlepiej w przypadku niewielkich, punktowych i wyraźnie odgraniczonych od reszty skóry przebarwień. Zabieg polega na termicznym, kontrolowanym uszkadzaniu komórek, w których nagromadziła się melanina, co powoduję redukcję zmian. Pożądane efekty można uzyskać w krótkim czasie, bez konieczności rekonwalescencji. W przypadku niewielkich plam wystarcza czasem nawet jeden zabieg, usunięcie rozległych, ciemnych przebarwień może wymagać wykonania kilku powtórzeń.

Drugim niebywale skutecznym sposobem na pozbycie się przebarwień są peelingi medyczne.

Peelingi polegają na zaaplikowaniu na skórę substancji aktywnych, które powodują jej złuszczanie i rozjaśnianie. Stężenie preparatów, wskaźnik pH oraz czas aplikacji dobierane są zawsze do indywidualnych potrzeb skóry pacjenta (lekarz bierze pod uwagę m.in liczbę i wielkość przebarwień). Do najskuteczniejszych terapii zaliczają się preparaty Cosmelan i Dermamelan. Inne, nieco delikatniejsze peelingi to Retix C oraz złuszczanie przy pomocy odpowiednio dobranych mieszanek kwasów.

Peelingi medyczne umożliwiają uzyskanie spektakularnych efektów, wiążą się jednak z widocznym złuszczaniem, zaczerwienieniem a czasem podrażnieniem naskórka (który wymaga odpowiedniej pielęgnacji i bezwzględnej ochrony przed promieniowaniem UV).

Z innych, często stosowanych przeze mnie metod, mogę polecić mezoterapię rozjaśniającą czyli mikronakłuwanie skóry preparatami, które rozjaśniają naszą skórę np. peptydy biomimetyczne, które hamują produkcję melaniny.

Natomiast dla pacjentów, którzy preferują delikatne i mało inwazyjne zabiegi proponuję Geneo NeoBright. Ten bardzo przyjemny zabieg polecam zwłaszcza osobom z niewielkimi przebarwieniami, którym zależy na wyrównaniu kolorytu i delikatnym rozjaśnieniu skóry. Doskonale sprawdza się przed „wielkim wyjściem”, ponieważ tuż po nim skóra jest wygładzona i nabiera blasku. Zabieg składa się z 3 etapów: złuszczenia, dotlenienia oraz odżywienia skóry. Może też stanowić znakomite uzupełnienie innych, bardziej intensywnych kuracji.

W każdym razie zapraszam do Instytutu Medestetis w Krakowie  lub Warszawie!

www.medestetis.pl

Instagram: @drjoannakuschilldziurda   @instytut_medestetis

www.facebook.com/medestetis/

www.facebook.com/drjoannakuschilldziurda/