Jak samodzielnie zmniejszyć Rozstęp Mięśnia Prostego Brzucha (RMPB)?

Jak samodzielnie zmniejszyć Rozstęp Mięśnia Prostego Brzucha (RMPB)?

23 października, 2018 0 przez Małgorzata Włodarczyk Pani_fizjotrener

Rozstęp mięśnia prostego brzucha (RMPB) to rozejście prawej i lewej części mięśnia prostego brzucha, które może pojawić się zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. U kobiet często jest związane z ciążą, u każdej z nas pojawia się RMPB w większym lub mniejszym stopniu po 35 tygodniu ciąży. Jednak nie u wszystkich kobiet regeneracja następuje samoistnie. Dlaczego tak się dzieje, że rozstęp nie znika sam? Nie widomo. Podejrzewa się, że jedną z przyczyn są złe nawyki – postawa, sposób noszenia i dźwigania, źle dobrana aktywność fizyczna. Właśnie na tym skupi się treść tego artykułu.

Nie wolno Ci nosić dziecka! Nie dźwigaj! Na pewno usłyszała każda kobieta w połogu, powinna usłyszeć każda z rozstępem mięśnia prostego brzucha (oraz osłabionymi mięśniami dna miednicy). Noszenie dziecka jest nieuniknione, potrzebne, przyjemne, pierwotne. My CHCEMY nosić dziecko.

Stosowanie się do zaleceń jest bardzo ważne w rehabilitacji. Twoje nieświadome zachowania doprowadziły do tych schorzeń lub nie pozwalają Ci się ich pozbyć.

Poniżej wymienię co powinnaś wdrożyć do swojego życia od zaraz i natychmiast, jednak są to rady uniwersalne. Każda z Was powinna być oceniona przez fizjoterapeutę (uroginekologicznego lub zajmującego się rehabilitacją popołogową). Dlaczego to jest bardzo ważne? Tylko wykwalifikowany specjalista dobrze oceni Twoją postawę, siłę mięśni, nauczy właściwie ćwiczyć mięśnie dna miednicy – prawie moja każda pacjentka, jeśli już je ćwiczyła, to robiła to źle. Tylko fizjoterapeuta dobierze taki zestaw ćwiczeń, aby Ci pomagały, bo te źle dobrane potrafią nawet zwiększyć RMPB.

Na zmniejszenie rozejścia mięśnia prostego brzucha możesz wpłynąć samodzielnie. Profilaktyka oraz zmiana codziennych nawyków to spora część drogi do sukcesu. Celem ćwiczeń oraz poniższych zaleceń jest zniesienie dużych napięć na kresę białą mięśnia prostego brzucha oraz zmniejszenie ciśnienia w jamie brzucha.

  • Pozycja w jakiej karmisz dziecko jest bardzo ważna! Ustawienie dziecka podczas karmienia ma być dostosowane do Ciebie, nie nachylaj się, nie skręcaj, oprzyj się wygodnie a dziecko umieść wysoko na dwóch, trzech poduszkach. Powiesz, że to niewykonalne? Że musisz w międzyczasie doglądać innych rozbiegających się po domu pociech? Teraz zastanów się ile razy w ciągu doby karmisz piersią. 6, 8, 10 razy? Nakarm niemowlę w prawidłowej pozycji tyle razy, ile się tylko uda, już bardzo dużo zrobisz dla swojego ciała.
  • Kładź się i wstawaj z pozycji leżenia bokiem!
  • Wykonuj ćwiczenia oddechowe i mięśni dna miednicy – konieczne są by zmniejszyć siły oddziaływujące i osłabiające kresę białą mięśnia prostego brzucha,
  • dziecko noś w chuście lub jak najbliżej siebie,
  • podnoś dziecko z ugiętymi rękami, aby było jak najbliżej Twojego ciała,
  • jeśli musisz przenieść dziecko w foteliku samochodowym: nieś dziecko w jednej ręce (jak najbliżej ciała) a w drugiej ręce fotelik,
  • podczas kichania przybieraj pozycję skrętną, jakbyś chciała kichnąć za swoje ramię,
  • unikaj zaparć, stosuj dietę bogatobłonnikową,
  • w toalecie miej zawsze podnóżek pod stopami,
  • poczekaj z aktywnością fizyczną taką jak brzuszki, bieganie, podskoki.

Małgorzata Włodarczyk, mgr fizjoterapii

https://www.instagram.com/pani_fizjotrener/

https://www.facebook.com/panifizjotrener