Jak wytłumaczyć dziecku, że musi chodzić w maseczce i co robić jeśli dziecko odmawia chodzenia w maseczce?

Jak wytłumaczyć dziecku, że musi chodzić w maseczce i co robić jeśli dziecko odmawia chodzenia w maseczce?

29 kwietnia, 2020 0 przez Łukasz Durajski

16 kwietnia 2020 roku Ministerstwo Zdrowia wydało zalecenie według którego osoby powyżej 4 roku życia muszą zakładaćmaseczki ochronne w miejscach publicznych. CDC (Centers for Disease Control and Prevention) zaleca z koleji noszenie maseczek dzieciom juz powyżej 2 roku życia

No ale jak wytłumaczyć, zwłaszcza dziecku w wieku przedszkolnym, że maseczka jest konieczna?

Najpierw wyjaśnij dziecku dlaczego w ogóle nosimy maski i jaki jest tego cel.

Większość dzieci, widząc osobę w maseczce, automatycznie myśli, że ta osoba jest chora i może zagrażać jego bezpieczeństwu. Takie podświadome myślenie może budzić lęk.

Możesz powiedzieć dziecku, że noszenie maseczki ma na celu chronienie innych i że zwłaszcza w obecnej sytuacji muszą to robićwszytskie osoby, nawet te zdrowe. Jeśli Twoje dziecko chodziło wcześniej na wizyty do stomatologa, to możesz podać za przykład Waszego lekarza dentystę. Mimo tego, że nie był chory, zakładał maseczkę w trakcie leczenia. My, w okresie pandemii, robimy to samo. Takie postępowanie świadczy o naszej odpowiedzialności i ma na celu chronić nas i innych. Możesz teżporównać noszenie maseczki do mycia rąk.  

Przez to, że dzieci mogą myśleć, że osoby noszące maseczki są ciężko chore, Twoje dziecko może również analogicznie pomysleć, że skoro zakładana jest mu maska, to znaczy, że dzieje się z nim coś złego. To musi być dla dziecka w 100% jasne, że nosi maseczkę po to, żeby chronić innych, a nie dlatego, że cierpi na jakąś chorobę. 

Aby zachęcić dziecko (zwłaszcza w wieku przedszkolnym) do noszenia maseczki, fajnie sprawdzi się porównanie maseczki do atrybutu ulubionego bohatera z bajek czy kreskówek. Dzięki temu, dziecko będzie dużo chętniej zakładać maseczkę i poczuje, że staje się podobne do swojego superbohatera. A które dziecko nie identyfikuje się i nie chce być jak ulubiony bohater czy bohaterka?

A co robić w sytuacji kiedy mimo tego, że dziecko już rozumie jaki jest cel noszenia maseczki a nadal nie chce w niej chodzić?

Najpierw w spokojny i nieoceniający sposób należy dowiedzieć się jaka jest tego przyczyna:

 • Może dziecko boi sie swojego wizerunku w masce?
 • Może maska jest dla niego niewygodna i mu przeszkadza?
 • Może potrzebuje więcej czasu żeby oswoić się z maską?
 • Może maska mu się po prostu nie podoba?

Przyczyn może być bardzo wiele. W takiej sytuacji najważniejsze jest, aby cierpliwie wysłuchać dziecka, nie negować i nie dyskredytować jego uczuć. Dziecko musi czuć się zrozumiane i wiedzieć, że rodzic akceptuje to co czuje.

A to, co możecie dodatkowo wspólnie zrobić aby zachęcić dziecko do noszenia maseczki:

 • Narysujcie ulubionego bohatera dziecka w masce
 • W ulubionej książeczce dziecka dorysujcie bohaterom maseczki
 • Załóżcie maseczkę maskotkom, lalkom. Niech przez pewien czas w nich “pochodzą”
 • Zamówcie lub wspólnie uszyjcie z dzieckiem kolorowe maseczki
 • Udekorujcie maski
 • Poogladajcie zdjęcia innych dzieci w maskach
 • Wszyscy zalóżcie maski i idźcie przed lustro. Pobawcie się w odgadywanie emocji. Zabawa polega na tym, że rodzic mając założoną maskę, pyta dziecko jaką emocję wyraża. A potem odwrotnie. Dziecko zaklada maseczke a rodzic zgaduje emocje dziecka. Taka gra pozwoli również dziecku oswoić się z maseczką.

Bibiliografia:

 1. American Academy of Pediatrics; Masks and Children During COVID-19, 09.04.2020
 2. https://services.aap.org/en/pages/2019-novel-coronavirus-covid-19-infections/masks-and-children-during-covid-19/
 3. Centers for Disease Control and Prevention; Use of Cloth Face Coverings to Help Slow the Spread of COVID-19 https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/prevent-getting-sick/diy-cloth-face-coverings.html

#maseczka #maseczki #ochronna #bezpieczeństwo #maseczkaochronna #maseczkiochronne #kwarantanna #nośmaseczkę #ktonienositenroznosi #strach #mojedziecko #zaburzenialękowe #balmaskowy #epidemia

Autor: Dr n. med. Joanna M. KIYAK (@mamapsychiatradzieciecy)