Kawa – fakty i mity
29 września, 2020„Poproszę magnez, ale ten dla osób pijących kawę”- czyli fakty i mity o kawie i jej wpływie na wypłukiwanie składników odżywczych
Zawsze myślałam, że jest tylko jeden magnez, ewentualnie jego związki. Gdy skończyłam studia i zaczęłam pracować w aptece dowiedziałam się, że jest jeszcze magnez na stres, magnez na serce, magnez na przemęczenie, magnez dla seniorów, magnez dla kobiet, magnez dla mężczyzn i wreszcie magnez dla osób pijących kawę. Oczywiście ciągle mówimy o tym samym magnezie, jednak koncerny farmaceutyczne prześcigają się w swoich ofertach suplementów diety i łączą ze sobą preparaty magnezowe z innymi związkami, które razem tworzą magiczny skład skomponowany specjalnie dla płci, wieku i konkretnych dolegliwości. Czy rzeczywiście działają? A może to tylko kolejna bujda farmaceutyczna? W tym artykule chciałabym prześwietlić skład preparatu magnezowego dedykowanego osobom pijącym kawę.
Skład preparatu:
– magnez 70 mg
– wapń 120 mg
– witamina B6 0,7 mg
– cynk 5 mg
Dawkowanie: 1 tabletka 1-2 razy dziennie, w zależności od ilości spożywanej kawy
Dopisek „dla osób pijących kawę” w nazwie preparatu oraz skład i dawkowanie utwierdza pacjenta w przekonaniu , że kawa rzeczywiście wypłukuje składniki odżywcze takie jak magnez, wapń czy cynk i doprowadza do ich niedoborów.
To chyba największy mit dotyczący kawy! Kawa, ze względu na swoje właściwości moczopędne powoduje, że z naszego organizmu rzeczywiście uciekają niezbędne elektrolity, ale to nie kawa odpowiada za ich niedobory. Dziennie dorosła osoba może wypić 400-600 mg kofeiny czyli ok. 4-6 filiżanek kawy. Jeśli przekroczymy dawkę 400 mg kofeiny, tracimy w wyniku jej moczopędnego działania tylko 4 mg magnezu, zaś w 200 mg kofeiny znajduje się aż 7 mg magnezu. Podsumowując, po wypiciu czterech filiżanek kawy dostarczamy organizmowi 14 mg magnezu, a tracimy jedynie 4 mg, więc bilans jest na plus.
Wniosek: kawa nie doprowadza do niedoboru magnezu, ale dostarcza go do naszego organizmu.
Kolejny po magnezie bohater naszego preparatu to wapń. Faktycznie, kawa „wypłukuje” wapń ale w minimalnych ilościach. Napar ze 170 g kawy to strata jedynie 5 mg wapnia. Tą ilość łatwo uzupełnić dodając do kawy tylko dwie łyżeczki mleka.
Analizując dalszy skład preparatu próbuję doszukać się innych składników w nim zawartych, które mogłyby w jakikolwiek sposób nadać sens jego stosowania u osób pijących kawę. Szczerze mówiąc liczyłam chociaż na potas, ponieważ moczopędne działanie kawy prowadzi do jego utraty z naszego organizmu i może być przyczyną niedoborów, w przypadku jeżeli nie będziemy nawadniać naszego organizmu odpowiednią ilością wody. Niestety, potasu tutaj nie ma. Za to jest cynk i witamina B6, o utratę których ciężko winić kawę.
Należy jednak pamiętać, że kawa hamuje wchłanianie żelaza, więc lepiej unikać jednoczesnego picia kawy i spożywania potraw bogatych w żelazo.
A skoro jesteśmy już w temacie kawy to przedstawię wam kilka faktów na temat jej pozytywnego wpływu na nasze zdrowie. Oto one:
- Osoby pijące kawę żyją dłużej
Potwierdzili to hiszpańscy naukowcy, którzy przez ponad dekadę studiowali wpływ “małej czarnej” na zdrowie człowieka. Naukowcy nie podali o ile dłużej żyją osoby pijące regularnie kawę, ale podkreślili, że zaobserwowano u badanych kawoszy “znaczący spadek śmiertelności”.
- Kawa przyspiesza metabolizm
Udowodniono, że kofeina może zwiększyć spoczynkowe tempo metabolizmu (RMR) o 3-11%. Im wyższy wskaźnik metabolizmu, tym łatwiej schudnąć.
- Kawa ma działanie hepatoprotekcyjne
Wykazano, że zwiększenie spożycia kawy o dwie filiżanki dziennie związane było ze zmniejszeniem ryzyka względnego rozwoju marskości wątroby prawie o połowę.
- Zapach kawy jest w stanie poprawić naszą sprawność umysłową, a dokładnie zdolności analityczne
Naukowcy przeprowadzili badanie wśród studentów uczelni biznesowych. Poprosili ich o wykonanie testu z algebry w skrócie GMAT – Graduate Management Admission Test. Jest on wymagany od osób, które chcą się dostać w USA na studia magisterskie i doktoranckie w dziedzinie zarządzania.
Badane osoby podzielono na dwie grupy – jedna wykonywała test w obecności rozpylonego w powietrzu zapachu imitującego zapach kawy, druga w bezwonnym pomieszczeniu. Okazało się, że grupa pierwsza, której towarzyszył zapach kawy, uzyskała znacznie lepsze wyniki w teście GMAT.
- Kawa nie zwiększa ryzyka osteoporozy
W Szwecji przez 20 lat obserwowano ponad 61 tys. osób i wykazano, że co najmniej cztery kawy dziennie powodują jedynie nieznaczny spadek gęstości kości, który wcale nie zwiększał ryzyka złamań.
- Picie kawy zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2
Spożywanie 3–4 filiżanek kawy dziennie redukuje ryzyko o 21%, natomiast picie 5–6 filiżanek zmniejsza ryzyko o 27%. Warunek jest jeden: kawa nie może być słodzona!
- Kawa zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory
Udowodniono, że kawa zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór jelita grubego o 26%, a wątroby nawet o 40%.
- Picie kawy zmniejsza ryzyko kamicy pęcherzyka żółciowego
Regularne picie co najmniej jednej filiżanki kawy dziennie, zmniejsza ryzyko kamicy pęcherzyka żółciowego o około 17% w porównaniu z osobami spożywającymi mniejsze ilości kawy
- Osoby z chorobami sercowo-naczyniowymi mogą pić kawę, ale w umiarkowanych ilościach
Najniższe ryzyko zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych zaobserwowano u pacjentów pijących około 3 filiżanek kawy dziennie. Z kolei wypijanie 4 filiżanek kawy dziennie redukuje liczbę hospitalizacji z powodu arytmii o 18%.
- Kobiety w ciąży mogą pić kawę
Europejski Urząd Do Spraw Bezpieczeństwa Żywności podaje, że kobiety w ciąży powinny ograniczyć ilość kofeiny do 200 mg dziennie czyli do ok.2 filiżanek.
- Kawa nie jest zabroniona u osób z nadciśnieniem tętniczym
Kawa początkowo rzeczywiście podwyższa ciśnienie tętnicze krwi, ale w związku z regularnym piciem kawy ten wzrost jest coraz mniejszy, aż przestaje być zauważalny.
- Kawa jest bogata w witaminy z grupy B takie jak:B1, B2, B3, B4, B5
Jest to bardzo dobra wiadomość dla osób chorujących na anemię z niedoboru witamin z grupy B.
- Kawa nie ma wpływu na chorobę wrzodową, zapalenie błony śuzowej żołądka, chorobę refluksową przełyku oraz niestrawność.
- Zwiększone spożycie kawy zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona o 25%
- Tylko dwie filiżanki kawy dziennie zmniejszają ryzyko udaru mózgu o 14%
Należy pamiętać, że zawartość kofeiny w kawie nie zawsze musi być taka sama. Na ilość kofeiny w kawie wpływa rodzaj ziaren, stopień wypalenia , forma przygotowanej kawy czy jej pojemność.
Szczególną ostrożność powinni zachować zwolennicy kawy parzonej, której 5 filiżanek dziennie podwyższa poziom cholesterolu o 23 mg/dl, a LDL o 14 mg/dl. Co ciekawe, nie dotyczy to kawy z ekspresu i kawy rozpuszczalnej.
Uważać powinny również osoby, które spożywają kawę okazjonalnie, gdyż może to mieć wpływ na zwiększone ryzyko udaru mózgu i zawału serca.
Literatura:
Durajski Ł.(2019) Co na to lekarz? Mity przenoszone drogą szeptaną. Burda Media Polska Sp. z o.o.
Autor: @lekarz.aptekarz (Natalia Olszewska)
i jeszcze jedno – kawę MOGĄ pić matki karmiące piersią 🙂 W rozsądnych ilościach oczywiście i obserwując reakcję dziecka.
Uff, dobrze, że nie trzeba rezygnować z kawy, bo popołudniowa kawka przy uroczym stoliku, latem na balkonie, jesienią przy kominku to mój rytuał 🙂
Trafiłam na ten artykuł przed chwilą, siedząc z popołudniową kawą i aż ją od siebie odsunęłam, jak zaczęłam czytać, ale całe szczęście, że jednak mogę się jej z czystym sumieniem napić 😀