Męskie sprawy

Męskie sprawy

20 lutego, 2020 0 przez dr n. med. Joanna Kuschill

Można by powiedzieć, że mężczyźni wygrali los na loterii. Ich skóra jest grubsza, niż u kobiet, bardziej odporna na różnorodne czynniki zewnętrzne, a w dodatku znacznie później pojawiają się na niej oznaki starzenia, zwłaszcza zmarszczki. Niektórzy panowie są tak zadowoleni ze swojego wyglądu, że nie stosują żadnych kosmetyków pielęgnacyjnych (no, może poza balsamem czy płynem po goleniu). Są też tacy, którzy sądzą, że stosowanie kremów jest „niemęskie” – i czasem tylko ukradkiem sięgną do słoiczka kremu swojej partnerki.

Ale jest i druga strona medalu. Wyposażona w dużą ilość gruczołów łojowych męska skóra jest wprawdzie dość dobrze nawilżona, ale również skłonna do nieestetycznego błyszczenia i narażona na pojawianie się zmian trądzikowych, które, wbrew pozorom, nie dotyczą jedynie nastolatków, lecz potrafią popsuć wizerunek niejednego biznesmena. Wyraźnie widoczne u niektórych panów naczynia krwionośne lub rumień potrafią trwale zadomowić się na twarzy, w ekstremalnych przypadkach prowadząc do rozwoju trądziku różowatego (a tego bardzo trudno się pozbyć, co więcej, jedna z postaci trądziku, przerostowa-guzowata, może doprowadzić do nienaturalnego rozrostu nosa – który, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie ma związku z nadużywaniem napojów wyskokowych). Zwiększa się także liczba mężczyzn o wrażliwej, skłonnej do podrażnień skórze, która swędzi, piecze lub łuszczy się pod wpływem różnych drażniących czynników (może być to smog, ekstremalne warunki pogodowe, a także kontakt z niektórymi kosmetykami, nawet szamponami do włosów).

Nie tylko woda i mydło

Gorąco namawiam więc wszystkich panów do regularnego dbania o skórę. Codzienna pielęgnacja wcale nie musi być skomplikowana ani czasochłonna, wystarczy kilka dobrych produktów.

Na początek oczyszczanie. Płyn lub żel do mycia twarzy umożliwi usunięcie z niej zgromadzonego przez cały dzień nadmiaru sebum a także osadzonych na skórze zanieczyszczeń. Sprawi, że poczujecie się świeżo i lekko, skóra będzie lepiej oddychać i skuteczniej wchłonie aktywne składniki zawarte w kremie, który nałożycie w następnej kolejności. Jaki krem wybrać? To zależy od rodzaju skóry – ta z trądzikiem wymaga zastosowania specjalistycznych produktów, najlepiej dostępnych w aptece dermokosmetyków, które warto wybrać po konsultacji z dermatologiem lub przynajmniej farmaceutą. Jeśli skóra nie sprawia problemów, wystarczy krem nawilżający, a z czasem przeciwzmarszczkowy. Dla niecierpliwych panów niektóre firmy produkują kosmetyki, które można stosować zarówno na świeżo ogolone policzki, jak i na całą twarz. Preparaty tego typu działają łagodząco i dobrze nawilżają skórę. Ale to jeszcze nie koniec. Na dzień przyda się krem z filtrami UV, które potrzebne są nie tylko latem – wierzcie, promieniowanie ultrafioletowe to jeden z groźniejszych wrogów młodego wyglądu oraz zdrowia skóry. A lekki krem pod oczy pomoże uniknąć cieni i worków pod oczami, a także opóźnić pojawienie się zmarszczek.

Na pomoc

Kiedy mężczyźni trafiają do mojego gabinetu, zwykle oznacza to, że mają jakiś problem. I chcą, żeby rozwiązać go szybko, skutecznie i bezboleśnie! Czy to możliwe? Zazwyczaj tak. Tłumaczę jednak moim pacjentom, że doraźne skorzystanie z zabiegów medycyny estetycznej, nawet jeśli przyniesie spektakularne efekty, nie zwalnia ich z regularnej troski o skórę. Jeśli spoczniecie na laurach tuż po wyjściu z gabinetu, problemy mogą powrócić! Warto więc porozmawiać z lekarzem o tym, jak pielęgnować skórę po zabiegach – dzięki temu ich efekty będą lepsze i utrzymają się dłużej!

  • Panowie cierpiący na trądzik, również różowaty, często wymagają leczenia (wspieranego zabiegami). Mogą to być kuracje w postaci preparatów do stosowania na skórę, choć czasem potrzebne jest również przyjmowanie odpowiednich leków doustnych. Gdy sytuacja jest opanowana, proponuję pacjentom skorzystanie z indywidualnie dobranych peelingów medycznych, jak np. peeling PH Formula A.C.N.E , PH Formula C.R. 1 Complex lub peeling Hyalual. Skutecznie poprawiają one jakość skóry, pomagają pozbyć się ewentualnych blizn czy przebarwień pozostałych po trądziku, a także zapobiegać nawrotom choroby.
  • Gdy mężczyźni chcą zniwelować zmarszczki, polecam zabiegi laserowe. Dostępna w moich klinikach innowacyjna procedura nieablacyjnego remodelingu ClearLift wykonywana przy pomocy lasera Alma Harmony PRO umożliwia niwelowanie oznak starzenia, takich jak zmarszczki i bruzdy. Przynosi spektakularne efekty zauważalne w krótkim czasie, takie, jak ujędrnienie skóry, poprawa jej gęstości i faktury. Laser może być stosowany również do usuwania przebarwień posłonecznych o niskim stopniu nasilenia oraz do niwelowania rozszerzonych porów skórnych.

Zmarszczki mimiczne natomiast możemy skutecznie usunąć, wykonując zabiegi z użyciem toksyny botulinowej, popularnie nazywanej botoksem. Preparat podaje się przy użyciu cienkiej igły do mięśni znajdujących się tuż pod skórą. Zabieg jest mało bolesny, jednak na życzenie pacjenta skóra może zostać wcześniej znieczulona. Botoks zmniejsza nadmierne napięcie mięśniowe i pozwala pozbyć się bruzd tworzących się na czole, kurzych łapek czy lwiej zmarszczki pomiędzy brwiami na okres około 4-6. miesięcy.

  • Toksyna botulinowa wykorzystywana jest również w leczeniu nadpotliwości, która jest problemem wielu mężczyzn. Pomaga osobom, które mają wiecznie wilgotne dłonie i mokre plamy na koszulach… Wstrzyknięty pod skórę preparat blokuje impulsy nerwowe docierające do gruczołów potowych, co skutkuje ich unieczynnieniem. Można w ten sposób na wiele miesięcy znacząco zredukować pocenie. Uprzedzam jednak, że zabieg jest dość bolesny jeśli nie posmaruje się skóry kremem znieczulającym.
  • Nadmierne owłosienie? Z nim też można sobie poradzić. Mam coraz więcej pacjentów, którzy chcą trwale usunąć niechciane włoski z klatki piersiowej, pach a nawet okolic intymnych. Taką możliwość daje epilacja laserowa – zabieg, który umożliwia usunięcie włosów wraz z cebulkami, dzięki czemu już nie odrastają. Zabieg jest tym bardziej skuteczny, im ciemniejsze są włosy – energia lasera działa bowiem na melaninę, czyli barwnik zawarty w strukturze włosa. Laser, z którego korzystamy w Klinice Medestetis, Palomar Vectus, wyposażony jest w inteligentny czytnik poziomu melaniny w skórze. Na podstawie wyników pomiaru dobierane są spersonalizowane, optymalne parametry zabiegu. Ponieważ podczas zabiegu niszczone są tylko włosy w fazie wzrostu (anagenu) trzeba go powtórzyć po upływie 4-6 tygodni w przypadku okolic intymnych i pach, natomiast 8-10 tygodni w przypadku pleców, łydek i ud.

www.medestetis.pl

Instagram: @drjoannakuschilldziurda

Facebook.com/medestetis