Odczulanie, czyli immunoterapia alergenowa

Odczulanie, czyli immunoterapia alergenowa

2 listopada, 2018 0 przez admin

Co to jest
Możecie znać ją również pod nazwą immunoterapia swoista lub szczepienie alergenowe. Nazwy aż 4, ale definicja na szczęście tylko jedna. Immunoterapia alergenowa to JEDYNY dostępny sposób leczenia przyczynowego chorób alergicznych. Nie leczy zatem skutków alergii (czyli objawów), ale koncentruje się na powodach wystąpienia tych objawów. Celem odczulania jest zmniejszenie wrażliwości pacjenta na alergeny i zmniejszenia stopnia nasilenia objawów choroby. W wariancie najbardziej optymistycznym całkowita eliminacja objawów chorobowych.

Kogo dotyczy immunoterapia Czy można ją zastosowac u każdego
Wskazania do immunoterapii ustala lekarza po dokładnej ocenie choroby alergicznej pacjenta. Wskazania nie są takie oczywiste. Sam dodatni wynik testów skórnych nie jest wystarczającym wskazaniem. Podobnie, wyłącznie objawy alergii, które pacjent wiąże z potencjalnym alergenem, ALE brak potwierdzenia choroby alergicznej w badaniach diagnostycznych (testach skórnych lub po oznaczeniu miana przeciwciał IgE przeciwko alergenom we krwi) nie stanowi wskazania do odczulania.
Czyli do tanga trzeba dwojga- i objawów, i potwierdzenia alergii w testach.

Immunoterapię stosuje się zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Za dolną granicę wieku przyjęto arbitralnie 5️⃣ rok życia.

Dla kogo szczególnie polecana jest immunoterapia swoista
Odczulanie poleca się szczególnie chorym z reakcją alergiczną na jad owadów błonkoskrzydłych (pszczoły i osy), ponieważ immunoterapia taka zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnej reakcji alergicznej jaką jest wstrząs anafilaktyczny.

Czy są jakieś przeciwwskazania do immunoterapii
Cała masa! Należą do nich niedobory immunologiczne, choroby tkanki łącznej czy choroby nowotworowe. No i oczywiście wiek poniżej 5. roku życia.

Czego można się spodziewać po immunoterapii
Osoby poddające się immunoterapii mogą od niej oczekiwać dwóch ✌️efektów.

☝️ Po pierwsze- efekt leczniczy. Powoduje zmniejszenie lub całkowite ustąpienie objawów choroby alergicznej.

✌️ Po drugie- efekt profilaktyczny. Zmniejsza ona bowiem ryzyko rozwoju astmy oskrzelowej u pacjentów z alergicznym nieżytem nosa.

Immunoterapia jest według wielu badań najskuteczniejsza u pacjentów z alergicznym nieżytem nosa , natomiast jest mniej efektywna w przypadku astmatyków i chorych na atopowe zapalenie skóry.

 

by DoktorOla

 

Źródło: alergie.mp.pl
Fot: pixabay.com