Ostre zapalenie ucha środkowego

Ostre zapalenie ucha środkowego

11 maja, 2017 0 przez admin

Dzisiaj kilka słów o tzw. OZUŚ, czyli ostrym zapaleniu ucha środkowego.

Co to jestOZUŚ to proces zapalny, który obejmuje błonę śluzową i różne struktury ucha środkowego. Rozwija się nagle. Daje objawy ogólne lub miejscowe a czasem i takie i takie. Cechą charakterystyczną jest ropna wydzielina w jamie bębenkowej stwierdzana podczas badania otoskopowego.

Skąd się bierzeWirusowe infekcje górnych dróg oddechowych rozprzestrzeniają się przez trąbkę słuchową i docierają wprost do ucha środkowego. Zapalenie ucha może też być spowodowane przez wirusy wchodzące “z drugiej strony” ucha, tzn. przez przewód słuchowy i sperforowaną błonę bębenkową.

Jak często występujeNajczęściej chorują dzieci pomiędzy 6. a 18. miesiącem życia. Uważa się, że większość dzieci przynajmniej raz w życiu choruje na OZUŚ

U kogo i kiedy częściej Przede wszystkim u małych dzieci ze względu na odrębności w budowie anatomicznej górnych dróg oddechowych i częstsze infekcje. Na OZUŚ częściej chorują też dzieci z przerostem migdałka gardłowego, z alergiami, z zaburzeniami odporności, chodzące do żłobka i przedszkola, a także dzieci używające w późnym wieku smoczków. Sam sezon jesienno- zimowy również zwiększa częstość zachorowań.

Jakie są objawyZwykle OZUŚ poprzedzone jest infekcją górnych dróg oddechowych zwłaszcza jeśli chorobie towarzyszy zatkany nosek.
⚬BÓL silny, tętniący, zwykle zaczyna się w nocy . Co ciekawe, nigdy nie trwa długo, najczęściej 1 dzień. Występuje u 80% dzieci z OZUŚ.
⚬GORĄCZKA może być, ale nie musi. Dotyczy zaledwie 1 na 4 dzieci z OZUŚ.
⚬INNE OBJAWY u niemowlaka mogą pojawić się jeszcze takie niespecyficzne objawy jak: płacz, gorączka, kłopoty ze snem, wymioty, biegunka, a nawet czasem wyciek wydzieliny ropnej z ucha.

🚩Uwaga🚩Im młodsze dziecko, tym więcej tych niespecyficznych objawów a mniej tych wskazujących na chore ucho.

MITEM jest, że pocieranie ucha o poduszkę czy ból przy ucisku na skrawek ucha są typowe dla OZUŚ. Dla pediatry nie mają one wartości diagnostycznej.

Co robić, gdy pojawią się objawyU dzieci powyżej 2 roku życia z łagodnym przebiegiem OZUŚ, bez chorób przewlekłych, w dniu wystąpienia objawów rodzice mogą podać leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Jeśli jednak objawy nie ustąpią do następnego dnia, warto pójść z dzieckiem do lekarza.

Kiedy OD RAZU do lekarzaJeśli objawy wystąpią u dziecka poniżej 2 roku życia, jeśli dziecko ma jakąś chorobę przewlekłą lub wadę anatomiczną twarzoczaszki. Pomocy lekarskiej będą wymagały też te dzieci, u których wystąpią wysoka gorączka >39°C, wymioty, czy biegunka.

W następnym poście napiszę:
🔹jak się diagnozuje OZUŚ,
🔹jak się leczy OZUŚ
🔹jakie są możliwe powikłania
🔹co powinno się zrobić po skończonym leczeniu
🔹i czy da się uniknąć zachorowania

Autor wpisu: Doktor Ola

Źródło:
pediatria.mp.pl