Poduszka w wózku dziecięcym – potrzebna czy nie?

Poduszka w wózku dziecięcym – potrzebna czy nie?

18 stycznia, 2019 0 przez Łukasz Durajski

Ten temat jest nie lada wyzwaniem dla mnie jako lekarza. Dlaczego? Bo ciężko znaleźć doniesienia naukowe i wytyczne mówiące wprost o tego typu produktach dla dzieci jak poduszki, a tym bardziej poduszki antywstrząsowe (tzw. motylki, skrzydełka czy uszka – bo pod takimi nazwami też funkcjonują). Niemniej postaram się w sposób możliwie rzetelny przedstawić ten temat z perspektywy lekarza.

Zacznę od tego, że generalnie nie zaleca się stosowania poduszek u dzieci, zwłaszcza tych najmniejszych. Dziecko powinno leżeć na płaskiej powierzchni, bez dodatkowego “obłożenia” głowy. Preferowanym podłożem do spania jest więc dość twardy, nowy materacyk przykryty prześcieradłem.

Kilka ważnych uwag, aby zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej:

  • materac powinien być twardy i ściśle dopasowany do łóżeczka
  • prześcieradło musi ściśle przylegać do materacyka
  • podkład chroniący przed zamoczeniem materaca powinien być pod prześcieradłem
  • nie używaj żadnych poduszek dla niemowląt
  • w łóżeczku nie powinno innych przedmiotów

Jak widzicie w tym kontekście, ze względów medycznych nie zaleca się poduszek u dziecka.

Dlaczego pediatrzy i fizjoterapeuci biją na alarm?

Największym problemem, który możemy wywołać u dziecka to po prostu powstawanie wad rozwojowych, takich jak np. odkształcanie główki.


Dziecko powinno leżeć z główką w linii prostej z kręgosłupem,
niestety poduszki zaburzają ten układ unosząc główkę niemowlęcia.


 

Kolejny problem to poruszanie główką, a raczej jego brak w przypadku zastosowania poduszki. Dziecko musi mieć możliwość poruszania głową, gdyż tylko w ten sposób rozwija swoje mięśnie karku. Ograniczając dziecku ten ruch możemy spowodować asymetrię rozwoju mięśni.

Jeżeli zastosujemy zbyt dużą poduszkę, a dziecko będzie miało na niej nie tylko główkę, ale również część tułowia spowoduje to również odkształcanie się kręgosłupa w nienaturalny sposób i jego nieprawidłowy rozwój.

 

Dodatkowo niekorzystnym elementem zastosowania poduszek jest bardzo często przegrzewanie dziecka, ze względu na zły materiał, z którego są one wykonane.


Poduszkę warto dziecko kupić tuż przed ukończeniem 2. roku życia.


 

Kiedy poduszkę powinniśmy zastosować?

Czasem jest tak, że ze względów zdrowotnych musimy zastosować poduszkę. Takim przykładem jest częste u dzieci ulewanie. Podobnie w przypadku wad budowy głowy u dzieci, zaburzenia napięcia mięśniowego itp. W tych przypadkach decyzję o potrzebie zastosowania poduszki szczególnie ortopedycznej podejmuje pediatra lub inny specjalista.

 

źródło: mp.pl
fot: netmums.com