Pogryzienie przez komary

Pogryzienie przez komary

1 listopada, 2019 0 przez Łukasz Durajski

Ukąszenie przez komara może wiązać się z wystąpieniem wielu objawów, nie zawsze tylko miejscowego swędzenia. Reakcja alergiczna człowieka na ukąszenia komarów (zespół Mosquito) związana jest z uczuleniem na białka znajdujące się w ślinie komara. Odpowiedź organizmu może być natychmiastowa lub opóźniona.

U osób, które nie mają nadwrażliwości na komary reakcja uczuleniowa na ugryzienie występuje ok. 10-20 min. Wówczas pojawia się niewielki swędzący bąbel.

Niekiedy mogą pojawić się duże odczyny po ukąszeniu przez komara:

  • zespól Skeeter – swędzący rumień z obrzękiem i naciekiem, wielkości > 10cm, pojawia się do kilku godzin po ukąszeniu, zanika do 10 dni,
  • grudki, pęcherzyki, bąble, wybroczyny – wszystko swędzące,
  • reakcja Arthusa – zmiany skórne po 2-6 godzinach,

  • reakcje opóźnione z bliznami.

 

Często zdarza się również nadkażenie bakteryjne skóry, wynika to z drapania i przenoszenia bakterii dłonią do rany.

Nie ma potrzeby wykonywania badań alergologicznych.

 

Jak załagodzić zmiany po ukąszeniu przez komara?

Przede wszystkim pamiętajmy o profilaktyce i stosowaniu repelentów. Nie zaleca się stosowania preparatów z DEET, najlepiej używać tych z ikarydyną czy olejkiem z eukaliptusa cytrynowego (OLE).

Zmiany po ukąszeniach owadów ulegają samoograniczeniu, czasem musimy podać leki przeciwalergiczne albo nawet miejscowo sterydy. W przypadku nadkażenia bakteryjnego wskazana jest miejscowa lub ogólna antybiotykoterapia.

 

 

Bibliografia:
  • Jedynak-Wąsowicz U., Czy u dziecka z nasilonymi odczynami po ukąszeniu komarów należy podejrzewać alergię?, Medycyna Praktyczna, https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.39.11.4.
  • Kaszuba A., Kuchciak-Brancewicz M.: Leczenie i profilaktyka chorób skóry u dzieci, [w:] Kaszuba A., Kuchciak-Brancewicz M.: Ilustrowana dermatologia dziecięca. Podstawowe problemy kliniczne w pytaniach i odpowiedziach. Wydawnictwo Czelej, Lublin 2013, ss. 121-123
  • Durska G., Zespół Mosquito, https://pediatria.mp.pl/lista/107769,zespol-mosquito
Fot.: cdc.gov, biospectrumasia.com