Poradnik podróżny dla małych i dużych

Poradnik podróżny dla małych i dużych

18 maja, 2017 0 przez admin

Kiedy zaplanować pierwszą podróż z maluchemO czym pamiętać planując podróż samolotem lub samochodem

Ogólnie przyjmuje się, że o ile nie ma konieczności, lepiej unikać podróży z noworodkiem – okres noworodkowy to pierwsze 28 dni życia.
DlaczegoOkres noworodkowy to czas dla malucha do adaptacji do nowego środowiska. W świecie zewnętrznym panują przecież zupełnie inne warunki niż w brzuchu mamy. W tym czasie dziecko jest szczególnie wrażliwe na wahania wilgotności powietrza czy temperatury. Im bardziej stabilne te parametry, tym lepiej.

Podróż samolotem z dzieckiem– o czym warto pamiętać
niemowlak powinien być blisko rodziców przez cały czas- dzięki temu bufet będzie miało zawsze pod ręka
samolot to świetne miejsce dla wszelkich wirusów mała, zamknięta przestrzeń, duże skupisko ludzi i suche powietrze. Podsychająca błona śluzowa jest mniej odporna na wirusy. Stąd też poleca się używanie nebulizatora na pokładzie samolotu. Oby tylko nie był za głośny , bo inni pasażerowie Was znienawidzą.
duże zmiany ciśnień powodują zatykanie się trąbki słuchowej i ból ucha u malucha. Jak tego uniknąć W trakcie startu i lądowania, gdy zmiany ciśnień są największe dobrze jest karmić dziecko. Dorośli ludzie albo przełykają ślinę albo ziewają żeby wyrównać sobie ciśnienie po obu stronach błony bębenkowej. Maluchy tego nie potrafią. Nic więc dziwnego, że obolałe, płaczą w trakcie startu i lądowania. Karmienie wymusza przełykanie, które z kolei ułatwia “odetkanie uszu”.
Starszym dzieciom można zaproponować cukierki albo gumę do żucia- coś, co też wymusi przełykanie śliny co chwilkę.
W samolocie nie tylko błony śluzowe wysychają. Skóra też robi się szybko sucha. Warto więc wrzucić do bagażu podręcznego dobry krem nawilżający, ewentualnie spray z wodą termalną czy morską. Pamiętajcie tylko o limitach- pojemniki z maks. 100mlpłynu czy kremu. Łącznie można mieć w bagażu podręcznym 10 opakowań po 100ml.

Podróż samochodem z dzieckiem– o czym warto pamiętać
Koniecznie fotelik przeznaczony dla dzieckaFoteliki dobieramy uwzględniając wiek i wagę.
Każde dziecko, niezależnie od wieku, musi jechać z zapiętymi pasami. Dorośli zresztą też
Jeśli fotelik malucha jest wstawiony na przednim siedzeniu, tyłem do jazdy, poduszki powietrzne NIE MOGĄ być aktywne.
W samochodzie jesteśmy panami swojego losu. Wykorzystajcie to. Róbcie częste przerwy. Skorzystają na tym nie tylko dzieci, Wy też dojedziecie na miejsce bardziej wypoczęci.
Klimatyzacja musi być odpowiednio przygotowana jeśli planujemy jej używać.Czyli trzeba ją odgrzybić i oczyścić przed sezonem wakacyjnym. W przeciwnym razie wyrzucamy do powietrza w aucie potencjalnie niebezpieczne drobnoustroje . Pamiętajcie, odgrzybianie raz do roku!
Nie ma co działać na zasadzie “trochę zimy, trochę lata “. Ustawiając klimatyzację, nie przesadźcie z różnicą temperatur pomiędzy samochodem a temperaturą na zewnatrz.

Źródło: pediatria.mp.pl

Fot: SmartTravel

Autor: DoktorOla