„Rutynowe odrobaczanie” – niebezpieczna moda

„Rutynowe odrobaczanie” – niebezpieczna moda

20 kwietnia, 2017 0 przez admin

Zauważyłem w swojej pracy, że pojawia się coraz więcej rodziców, którzy “chcieliby na wszelki wypadek odrobaczyć” swoje dzieci. Wow, przerażenie to pierwsza i najbardziej prawidłowa reakcja u mnie. Czy należy się odrobaczać? Czy to jest neutralne dla dziecka?

Drodzy rodzice, apeluję o rozsądek!
Pozwólcie swoim dzieciom żyć!

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zakwalifikowała Polskę do kraju o rzadkim występowaniu chorób pasożytniczych przewodu pokarmowego. Co to oznacza, po pierwsze TAK – w Polsce szacuje się, że u 10% dzieci mamy do czynienia z owsikami (czyli 1 na 10 dzieci ma owsiki). Jeżeli chodzi o pozostałe pasożyty (tasiemce, lamblie, glisty ludzkie) występują w Polsce rzadko, tj. <1%.

JCLittle_how-not-to-check-for-pinworms-555

Zajmijmy się owsikami, które de facto stanowią ze wszystkich pasożytów najczęstszy problem.

Najprostszą metodą rozpoznawania owsicy jest  zobaczyć na własne oczy owsika. To mały, biały robaczek w okolicy odbytu dziecka! Tak wystarczy go zobaczyć na własne oczy, nie potrzeba stosować dodatkowych, niekiedy skomplikowanych badań.

Kiedy właściwie powinniśmy obserwować okolice odbytu u dziecka? To także jest dość proste – gdy dziecko natarczywie drapie się po tyłku!

Pasożyty a zgrzytanie zębami…

Ten mit został już wielokrotnie obalony i zapamiętajmy: zgrzytanie zębami nie świadczy o robakach. Jeżeli nadal macie wątpliwości czy te robaki są w przewodzie pokarmowym dziecka – wykonajmy badanie kału, najlepiej 3-krotnie.

Czy istnieje wpływ leków “odrobaczających” na zdrowie dziecka? Otóż tak, i pewnie tutaj wszystkich zaskoczę ale leki na robaki mogą wywołać wiele działań niepożądanych! Oto najczęstsze z nich:

  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe,
  • ból głowy,
  • zwiększenie aktywności aminotransferaz,
  • supresja szpiku,
  • łysienie,
  • gorączka,
  • kaszel
  • kłębuszkowe zapalenie nerek.

Lecząc dziecko „w ciemno” najczęściej niepotrzebnie narażamy go na te powikłania.

Pamiętajcie również, że stosowanie leków “na robaki” tak sobie bez konkretnego powodu wiąże się z ich lekoopornością, co oznacza, że robaki stają się coraz bardziej odporne na te leki. Czy to jest niebezpieczne, może w tym momencie nie, ale za kilka lub kilkanaście lat pewnie tak, bo będziemy mieli coraz większy kłopot jak poradzić sobie z pasożytami.

“RUTYNOWE ODROBACZANIE” jest błędem!

Jak zatem postępować?

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na profilaktykę poprzez naukę i przestrzeganie podstawowych zasad higieny, jak mycie rąk przed jedzenie czy po skorzystaniu z toalety, mycie owoców i warzyw. Banalne? Jasne, że tak. Skuteczne? Jasne, że tak.

Autor wpisu: Łukasz Durajski