Sposoby trzymania niemowlęcia, czyli baby handling

Sposoby trzymania niemowlęcia, czyli baby handling

25 grudnia, 2018 0 przez Łukasz Durajski

Rozwój motoryczny dziecka związany jest oddziaływaniem otoczenia przy współpracy z rozwojem własnych funkcji ruchowych dziecka. To nie jest tak, że te mechanizmy są wkodowane w życie dziecka. To, w jaki sposób dziecko będzie się rozwijać będzie zależało też od tego jak otoczenie będzie na nie wpływać. Otoczenie, czyli wszystko co je otacza, np. dotyk i ruch od rodziców. Dlatego tak ważne jest, aby nawet podstawowe czynności wokół dziecka, szczególnie podczas jego pielęgnacji codziennej wykonywane były w sposób prawidłowy, co będzie wspierać jego rozwój psychoruchowy.

Bardzo dobrym przykładem są badania prowadzone w oddziałach intensywnej terapii neonatologicznej, gdzie analizuje się wpływ ułożenia dziecka, czas snu i zabawy z dzieckiem. Pokazują one jak ważne są to elementy, które wpływają na rozwój dziecka.

Taką chyba najbardziej znaną metodą rehabilitacja dzieci jest NDT-Bobath, a właśnie podstawą tej metody jest tzw. baby handling, czyli zabiegi opiekuńczo-pielęgnacyjne wykonywane codziennie przez rodzica.

Trzeba pamiętać, że “świadoma pielęgnacja pozwala na wyeliminowanie nieprawidłowych bodźców sensomotorycznych”. W badaniach przeprowadzonych przez Fetters i Huang udało się pokazać, że regularna i częsta zmiana pozycji ułożenia niemowlęcia wpływa na ich rozwój w pierwszym roku życia.

 

BABY HANDLING

Pielęgnacja i obsługa mogą być najprostszą i codzienną formą ‘rehabilitacji’ niemowlęcia. To właśnie podczas podstawowych czynności możemy zadbać o prawidłowy rozwój dziecka. Poprzez sposób podnoszenia, trzymania na rękach, zmianę ubrań czy układanie do snu możemy wesprzeć swoje dziecko w rozwoju. Może wydawać się to banalne, ale badania pokazują, że ma to duże znaczenie.

 

Pozycja fasolki

Jedna rękę układamy pod pośladkami dziecka, tak, że kciuk znajdował się między biodra, a przedramię ręki służy jako oparcie dla stawów kolanowych dziecka. Nogi muszą zwisać swobodnie. Na przedramieniu drugiej ręki znajdować się musi tułów dziecka, tak, aby potylica dziecka opierała się o łokieć rodzica (nie szyja tylko potylica dziecka). Głowa powinna być w linii kręgosłupa. Podczas trzymania dziecka musimy zadbać o jego swobodę ruchu.

 

Pozycja tyłem

Dziecko opiera się plecami o nasz brzuch. Nasza dłoń powinna znajdować się pod pośladkami dziecka. Trzeba zwracać uwagę na symetrię ułożenia dziecka.

 

Podnoszenie niemowlęcia

Podnoszenie dziecka to jedna z najlepszych form rehabilitacji dziecka. Aby wykonać to prawidłowo musimy pamiętać, żeby nasz łokieć znajdował się pomiędzy nóżkami dziecka, a dłoń pod jego pachą. łapiąc za biodro przetaczamy dziecko na swoja rękę. Wolną rękę kładziemy po główką dziecka, aby podtrzymać ją w trakcie podnoszenia. Dziecko powinniśmy podnosić bokiem, nie na plecach. Główkę układamy na naszym łokciu i ustawiamy w pozycji fasolki jw.

 

Obrót z pleców na brzuch

Układamy dziecko na boku. Wybieramy tę rękę, w którą stronę będziemy dziecko obracać. Układamy ją wzdłuż ciała dziecka. Trzymając za stawy biodrowych przekręcamy dziecko na drugą stronę.

Obrót z brzucha na plecy wykonujemy w odwrotnej kolejności.

 

Rozbieranie i ubieranie

Biodra dziecka podnosimy standardowym chwytem, który polega na tym, że chwytamy dziecko za jego udo. Wówczas możemy wykonać wiele czynności z ubraniem i rozebraniem dziecka. Nie unosimy dziecka za nóżki do góry.

 

 

 

Bibliografia

  1. Osipiuk S., Baby handling w gabinecie lekarskim, Pediatria po Dyplomie, 06/2018