Szczepienia w Europie – co się zmienia?

Szczepienia w Europie – co się zmienia?

11 stycznia, 2019 0 przez Łukasz Durajski

Sytuacja epidemiologiczna w Europie zaczyna być coraz bardziej groźna. Coraz więcej zachorowań odnotowywane jest w krajach europejskich, mimo, że z większością chorób radziliśmy sobie nieźle dzięki szczepieniom. Czy to faktycznie problem i jak wygląda Polska na mapie Europy?

Zamieszczam Wam link do strony, gdzie można przejrzeć jak wygląda sytuacja ilości zachorowań na daną chorobę w Europie.

 

 

 

Rumunia


Krajem, który ma największy kłopot z epidemią odry w tym momencie jest Rumunia. Statystyki są zatrważające. Od lutego 2016 roku zanotowano już ponad 7200 zachorowań na odrę w tym kraju. I co najważniejsze spośród osób chorych aż 97% było niezaszczepionych!!! Niestety aż 31 osób już zmarło. Jak widać odra zbiera swoje żniwa na poletku działań proepidemików (antyszczepiokowców).

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w ostatnich 12 miesiącach z powodu odry – choroby, której można skutecznie zapobiegać poprzez szczepienia – zmarło łącznie 35 osób. Najwięcej zgonów odnotowano w Rumunii – 31, po jednym w Niemczech i Portugalii, we Włoszech zmarły dwie osoby – m.in. 6-letni chłopiec chory na ostrą białaczkę limfoblastyczną, który zaraził się od swojego starszego, niezaszczepionego rodzeństwa.

 

Włochy


Włochy są drugim krajem w Europie po Rumunii, który boryka się z epidemią odry. Liczba zachorowań w tym kraju przekroczyła już 2200 osób. A odsetek osób niezaszczepionych wśród tych co zachorowały sięga aż 90%. Włoski rząd podjął radykalne, ale niestety konieczne kroki. Obecnie we Włoszech wprowadzono obowiązek szczepień dzieci do 6. roku życia, jednocześnie podjęto decyzję, że do szkół i przedszkoli nie będą przyjmowane dzieci nie zaszczepione z powodu absurdalnych przekonań rodziców. Jest to chyba w tym momencie najbardziej restrykcyjne prawo w Europie.

 

Francja


We Francji aktualnie obowiązkowo szczepi się przeciwko polio, błonicy i tężcowi. Niemniej z uwagi na rozprzestrzeniającą się epidemię odry również i w tym kraju podjęto działania mające na celu wprowadzenie ośmiu obowiązkowych szczepień. Obowiązkowe będą szczepienia przeciwko krztuścowi, odrze, śwince, różyczce, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, pneumokokom i meningokom grupy C oraz grypie. W styczniu i lutym we Francji odnotowano 79 przypadków odry.

 

Niemcy


Niemiecki parlament również zaostrza przepisy dotyczące obowiązku szczepień, choć nie tak radykalnie jak we Włoszech. Według oficjalnych danych w tym roku do połowy kwietnia w Niemczech zanotowano 410 przypadków odry. Od lipca 2017 dyrektorzy placówek będą mogli odmówić przyjmowania dzieci, których rodzice nie przedstawią dokumentu poświadczającego wykonanie szczepienia. Będą też mieć obowiązek powiadamiania władz sanitarnych o rodzicach, którzy nie szczepią dzieci, a za odmowę zaszczepienia będzie grozić grzywna – do 2,5 tysiąca euro.

 

Czechy


W pierwszym kwartale odnotowano już 38 przypadków zachorowań na odrę. Czesi nadal mają dużą wyszczepialność, w związku z tym nie ma na razie potrzeby podejmowania dodatkowych działań, jak w przypadku zachodnich państw Europy.

 

Australia


Podobnie jak w Europie sytuacja epidemiologiczna za wielką wodą w Australii również zmusiła władze do podjęcia decyzji o tym, aby dzieci niezaczepione nie uczęszczały do przedszkoli i szkół. Australia już wcześniej sięgnęła po inne rozwiązania – osoby nieszczepiące dzieci z powodu przekonań nie mają możliwości korzystania z przywilejów socjalnych.

 

 

źródło: mp.pl
fot: croakey.org