Szczepienie w pierwszej dobie na gruźlicę? – czy to w ogóle konieczne ?!

Szczepienie w pierwszej dobie na gruźlicę? – czy to w ogóle konieczne ?!

22 marca, 2019 5 przez Łukasz Durajski

Na początku zaznaczę, że od 2019 roku w kalendarzu szczepień zaszły zmiany i dziecko szczepione będzie w dniu wypisu ze szpitala.

 


Według opinii Europejskiego Centrum Zapobiegania i Zwalczania Chorób (ECDC), Polska należy do krajów o niskiej zapadalności na gruźlicę, czyli takich, w których zapadalność wynosi mniej niż 20 przypadków na 100 000 ludności.


 

Kraj, który ma zapadalność poniżej <10 przypadków stanowi miejsce, gdzie mówimy o preeliminacji gruźlicy. W Europie jest 18 takich krajów. W Polsce zapadalność wynosi 17,4. Dla przykładu inne kraje: Czechy – 4,9, Islandia – 2,7, Niemcy – 5,6, Słowacja – 6,2, Finlandia – 4,8, Cypr – 4,8.

Zapadalność na gruźlicę jest również różna w zależności od regionu Polski. Najlepsze statystyki mamy w województwie wielkopolskim, najgorzej w śląskim, lubelskim i łódzkim.

 

Systemy szczepień przeciwko gruźlicy na świecie wyglądają różnie. W Polsce od 2006 roku szczepienie przeciwko gruźlicy wykonuje się tylko raz i w przeciwieństwie do państw po naszej wschodniej stronie nie musimy dzieci doszczepiać.

 


Udowodniono, że szczepienie BCG działa najskuteczniej u małych dzieci, chroniąc je przed krwiopochodnym rozsiewem gruźlicy, czyli przed prosówką i gruźliczym zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych. W mniejszym stopniu chroni dzieci przed gruźlicą płuc.Obecnie szczepionkę BCG otrzymuje około 100 milionów dzieci rocznie na całym świecie!!!


 

Szczepionka BCG podana zdrowemu dziecku jest bezpieczna. Prawie zawsze wywołuje odczyn zapalny skóry w miejscu podania:

  • tuż po szczepieniu pojawia się pęcherzyk, który zanika po kilku minutach;
  • 2-3 dni po szczepieniu może się pojawić czerwonawy guzek, który szybko się goi;
  • 2-3 tygodni po szczepieniu powstaje stwardnienie, które może utrzymywać się przez nawet kilka tygodni, następnie powstaje owrzodzenie – nie trzeba na nie nakładać opatrunku ani plastra, a dziecko można normalnie kąpać;
  • 2-3 miesięcy po szczepieniu owrzodzenie goi się samoistnie, często pozostawiając bliznę o średnicy 3-10 mm.

 

Zdarza się, że u dzieci przez kilka czy kilkanaście miesięcy po szczepieniu można obserwować powiększenie węzłów chłonnych pod pachą po stronie szczepienia. Objaw ten nie wymaga leczenia i nie powinien budzić niepokoju rodziców.

Kiedy się zgłosić do lekarza po szczepieniu?

  • wysoka gorączka,
  • obfity wyciek ropy w miejscu podania szczepionki,
  • duży obrzęk lub guz w miejscu podania szczepionki z wyczuwalnym w środku płynem (tzw. chełbotanie),
  • duży obrzęk lub guz pod pachą po stronie szczepienia, zwłaszcza z chełbotaniem.

Dlaczego akurat pierwsza doba?

To czas, kiedy dziecko nie jest narażone w dużym stopniu na kontakt z potencjalnymi dorosłymi, którzy stanowią duże ryzyko dla tego pacjenta.

 

Wyszczepialność na świecie wg WHO

 

 

 

 

 

 

Źródło: pediatria.mp.pl

Fot.: WHO, NY Times, Nature Microbiology Community, HealthSpectra