Szczepionka RNA (mRNA)

Szczepionka RNA (mRNA)

16 listopada, 2020 14 przez Łukasz Durajski

mRNA to nowe hasło, które przewija się w kontekście nowych doniesień w dziedzinie wakcynologii w walce z koronawirusem.

Zacznijmy od początku:

Image source: By Sponk CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

DNA

Kwas deoksyrybonukleinowy, czyli dwuniciowy nośnik informacji genetycznej, który występuje m.in. u człowieka.

RNA

Kwas rybonukleinowy, czyli jednoniciowy nośnik informacji genetycznej, który występuje m.in. w wirusach.

mRNA

Informacyjny RNA (matrycowy RNA) ma za zadanie przenosić informacje genetyczne m.in. o budowie poszczególnych białek, w tym przypadku białek wirusowych.

To trochę taki przepis na ciasto.

Szczepionka mRNA zawiera właśnie ten przepis mRNA, który zawiera informacje o białku wirusa, czyli koduje białka identyczne lub podobne do białek wirusa.

Gdy wprowadzimy szczepionkę do naszego organizmu komórki niczym Magdalena Gessler, podwijają rękaw, upinają włosy i zaczynają piec ciasto, czyli ma tutaj miejsce proces biologiczny zwany translacją – synteza białka zapisanego w mRNA.

Tak upieczone Magdy ciasto powoduje, że mamy ochotę je zjeść. Gdy białko znajdzie się w naszym organizmie dochodzi do pobudzenia układu odpornościowego, który zaczyna produkować przeciwciała, które mają nas chronić przed wirusem, gdy dojdzie do realnego kontaktu.

cząsteczki oparte na materiale genetycznym RNA, DNA czy na cząsteczkach wektorowych same w sobie szczepionką nie są. Są informacją na temat szczepionki, która dopiero powstanie w naszym organizmie

https://www.mp.pl/szczepienia/wywiady/241642,szczepionka-przeciwko-sars-cov-2-czyli-nadzieja-w-inzynierii-genetycznej

Różnica

Różnica między dotychczasowymi szczepionkami jest zasadnicza.

W standardowych szczepionkach otrzymujemy gotowe białka (antygeny), które mają nasz organizm stymulować. W przypadku szczepionek mRNA to nasz organizm ma wytworzyć to białko.

Jednym słowem nasze komórki dostają przepis na obronę przez wirusem.

Nanocząsteczki lipidowe

Nano-, czyli bardzo małe cząsteczki lipidów (w uproszczeniu mówiąc tłuszczów) otaczają mRNA w szczepione, tym samym je chronią i co bardzo ważne pomagają skierować mRNA do konkretnych komórek.

To trochę jak z witaminą D, która pływa w tłuszczach i lepiej się wchłania.

Firma CureVac intensywnie pracuje nad kilkoma szczepionkami, m.in. na grypę, HIV, wściekliznę czy malarię. [Doświadczenie sięga już 20 lat.] Firma nie ogranicza się do szczepionek. Terapie oparte na mRNA mogą być także użyte w leczeniu raka. CureVac pracuje obecnie nad kilkoma projektami w tym zakresie. Niektóre z projektów CureVac przeszły już wstępne badania na zwierzętach i są obecnie testowane w badaniach klinicznych.

https://biotechnologia.pl/biotechnologia/terapie-i-szczepionki-oparte-na-mrna-nowa-nadzieja-medycyny,18966

Adenowirusy

Niektóre firmy (m.in. AstraZeneca; zespół naukowców z Instytutu Jennera na Uniwersytecie w Oksfordzie) wykorzystują jako nośnik nie lipidy a adenowirusy. Jednym słowem wykorzystamy jedne wirusy (adenowirusy niezdolne do namnażania) do zwalczania innych.

Czy można zachorować po zaszczepieniu się?

Nie, bo mRNA w szczepionce zawiera informacje tylko o konkretnym białku, a nie o całym wirusie.

Znów wrócę do Magdy. Przepis mówi o cieście, ale nadal nie mamy przepisu na całą kolację. Tym samym cały wirus na podstawie tego przepisu (mRNA) nie może powstać. Powstanie jedno ciasto [białko], ale nie cała kolacja [wirus].

mamy do czynienia jedynie z fragmentem mRNA, który nie koduje całego wirusa, lecz pojedyncze białko. Zatem tylko to białko może zostać wyprodukowane. Nie ma takiej możliwości, żeby doszło do infekcji

https://www.mp.pl/szczepienia/wywiady/241642,szczepionka-przeciwko-sars-cov-2-czyli-nadzieja-w-inzynierii-genetycznej
Czy mRNA wbuduje się w nasze DNA?

szczepionki nie wpływają na genom

https://fakehunter.pap.pl/raport/711d598e-269e-45b0-b1aa-7e27b0ad77ba

Bibliografia:

  1. https://biotechnologia.pl/biotechnologia/terapie-i-szczepionki-oparte-na-mrna-nowa-nadzieja-medycyny,18966
  2. https://www.mp.pl/szczepienia/wywiady/241642,szczepionka-przeciwko-sars-cov-2-czyli-nadzieja-w-inzynierii-genetycznej
  3. https://www.mp.pl/covid19/covid19-kompendium/241655,szczepionka-przeciwko-sars-cov-2-aktualizacja-wielkie-nadzieje-i-wielkie-znaki-zapytania
  4. https://fakehunter.pap.pl/raport/711d598e-269e-45b0-b1aa-7e27b0ad77ba
  5. https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/szczepionka-na-covid-koronawirusa-od-curevac-bedzie-dzialac-w-normalnych-warunkach/2lw85cx
  6. https://www.mp.pl/szczepienia/przeglad/inne/242206,sa-juz-pierwsze-wyniki-badan-klinicznych-szczepionek-przeciwko-sars-cov-2