Trzymaj włosy pod kontrolą, czyli tajniki męskiej depilacji

Trzymaj włosy pod kontrolą, czyli tajniki męskiej depilacji

23 listopada, 2018 1 przez Łukasz Durajski

Jeszcze kilka lat temu męskie usuwanie owłosienia było tematem tabu, a golenie się wiązało się jedynie z zarostem na twarzy. Z biegiem czasu panowie zauważyli zalety jakie mogą płynąć z braku owłosienie na konkretnych partiach ciała. W tym artykule poznacie kilka korzyści, jakie wyciągniemy z usuwania owłosienia oraz przyjrzymy się dokładniej praktykowanym przez mężczyzn metodom usuwania włosów…

Dlaczego warto usuwać zbędne owłosienie?
Pewnie słyszeliście o depilacji i epilacji? Czym to się różni? Depilacja to usuwanie włosów bez naruszania mieszka włosowego czyli usunięcie samych włosów tylko z powierzchni skóry. Epilacja to usunięcie włosa wraz z mieszkiem włosowym. Jak można podejrzewać – epilacja jest zdecydowanie na dłużej i daje następstwa w postaci mniejszego odrastania włosów. Ale żeby nie komplikować za dużo będziemy skórę bez włosów na potrzeby tego artykułu nazywać wydepilowaną albo ogoloną.

Podejście do usuwania włosów jest sprawą mocno indywidualną każdego faceta. Nie będziemy tutaj rozstrzygać pytania „Co jest bardziej męskie?”. Decyzja o pozbyciu się włosów musi leżeć po stronie właściciela.

PACHY
Poza walorami estetycznymi jakie płyną z braku owłosienia w tym miejscu, główną zaletą jest redukcja zapachu potu poprzez brak włosów a nawet jego wytwarzania przez gruczoły potowe, jeśli zniszczymy mieszki metodą np. laserową. Dzięki temu niwelujemy przykry zapach, jaki się może od nas uwalniać po intensywnym wysiłku fizycznym. Dodatkowo, nie powstają żółte plamy na białych ubraniach, zdecydowanie łatwiej jest również aplikować antyperspirant. Brak włosków pod pachami poprawia „wentylację” skóry, dzięki czemu pozostaje ona świeża na dłużej.

KLATKA PIERSIOWA I BRZUCH
Przy rozważaniu depilacji klatki piersiowej należy zwrócić uwagę na następującą kwestię.

Otóż, zauważyliście na pewno, że wszyscy modele fitness mają zawsze wydepilowaną klatkę piersiową. Spowodowane to jest faktem, że brak owłosienia zarówno na klatce piersiowej, jak i brzuchu, pozwala nam uwydatnić nasze mięśnie, przez co wydają się optycznie większe.
Z drugiej strony, jeżeli jesteśmy chudsi, lub mamy w tych okolicach trochę tłuszczyku, lepiej będzie zostawić tam włosy, co w pewnym stopniu zamaskuje niedoskonałości. Warto też zwrócić uwagę na intensywność owłosienia w tym miejscu. Często lepiej wydepilować się całkowicie niż pozostawić na klatce kilka długich włosów na krzyż.

MIEJSCA INTYMNE
Jest to trochę kontrowersyjna kwestia. Niektórzy mężczyźni wolą tam mieć całkowicie gładko, inni tylko przystrzygają włosy w tych miejscach. Musimy pod uwagę wziąć dwa aspekty. Po pierwsze, istotną sprawą jest higiena. Strefy intymne są podatne zakażenia, a bujne owłosienie często utrudnia zadbanie o prawidłową higienę w tych miejscach.
Dodatkowo, nie da się ukryć, że jeżeli zdecydujesz się na depilację, twój penis będzie wydawał się optycznie większy.

NOGI I RĘCE

Owłosienie na nogach i rękach zwykle przeszkadza sportowcom . Szczególnie osoby jeżdżące na rowerze, lub pływające decydują się na usunięcie zbędnych włosów z tych miejsc. Pozwala to zniwelować opory powietrza lub wody, przez co mogą osiągać lepsze wyniki na dłuższych dystansach.

 

Najpopularniejsze metody usuwania włosów

a) zwykłe golenie

Wśród mężczyzn od wielu lat zdecydowanie króluje maszynka jednorazowa. W sytuacji dłuższych włosów musimy je najpierw skrócić maszynką, lub nożyczkami. Warto również przed przystąpieniem do golenia wziąć gorącą kąpiel. Dzięki temu, nasze włosy będą miększe i podatniejsze na maszynkę. Należy pamiętać także o zastosowaniu pianki lub żelu do golenia. Nie zapominajmy również o złotej zasadzie, najpierw golimy z włosem, a dopiero potem pod włos. Powinniśmy unikać golenia wrażliwych okolic maszynką jednorazową z racji na duże ryzyko podrażnień.

b) krem, pianka,  żel do depilacji chemicznej

Jest co coraz bardziej popularna metoda depilacji. Kosmetyk nakładamy zwykle na 10 min na powierzchnię włosów, po czym zbieramy je szpatułką. Wielu użytkowników jednak skarży się na uczulenie po użyciu tej metody depilacji. Warto przed zastosowaniem preparatu, sprawdzić go na małej powierzchni ciała. Na rynku istnieje wiele marek produkujących kremy do depilacji, czasem trzeba przetestować kilka, zanim znajdziemy odpowiedni produkt dla siebie.

c) epilacja depilatorem elektrycznym

Usuwanie włosów specjalnym urządzeniem do depilacji – niestety często bolesne i wywołujące podrażnienia.

d) wosk, pasta cukrowa:

Jest to zdecydowanie metoda dla odważniejszych osób. Nie ma co ukrywać, iż nie należy on do bezbolesnych sposobów depilacji. Daje jednak trwalsze efekty od tradycyjnych rozwiązań, bo efekt może się utrzymywać 2-3 tygodnie. Metoda epilacji woskiem polega na nałożeniu wosku ciepłego na specjalne plastry, przyłożeniu do powierzchni skóry i następnie szybkim ruchem odklejenie plastra pod włos. Można również kupić w drogerii gotowe plastry z woskiem. W przypadku epilacji pastą cukrową metoda jest delikatniejsza i przeznaczona dla bardziej wrażliwej skóry. Ta metoda również może być przeprowadzona na ciepło lub na zimno.

e) światło IPL

Metoda, która polega na epilacji włosów przy użyciu światła pulsacyjnego, najczęściej w gabinecie kosmetycznym, chociaż są już dostępne urządzenia do epilacji w domu. Metoda zazwyczaj wymaga około 6-10 zabiegów aby otrzymać pożądany efekt zahamowania wzrostu włosa na dłużej, jednakże ponieważ mieszki włosowe zazwyczaj nie ulegają całkowitemu zniszczeniu, po pewnym czasie włosy często całkowicie odrastają.

f) laser

Najlepsza metoda trwałej epilacji. Zabieg epilacji laserem najczęściej trzeba powtórzyć około 3-5 krotnie w 4-8 tygodniowych odstępach, ze względu na fazy wzrostu włosa. Wszystko zależy od indywidualnej budowy włosa u danej osoby – im ciemniejsze włosy i jednocześnie jaśniejsza skóra tym lepsze i szybsze efekty. Wiąże się to z działaniem na melaninę w mieszku włosowym. Potem, mniej więcej, raz na rok warto wykonywać zabiegi przypominające. Cena zabiegu zależy przede wszystkim od powierzchni ciała, jaką chcemy zepilować. Warto zaznaczyć, że epilacja laserem jest prawie bezbolesna lub znacznie mniej bolesna niż epilacja woskiem. Do epilacji za najskuteczniejsze i najmniej bolesne lasery uważa się lasery diodowe (np. Vectus) lub aleksandrytowe i neodymowo-jagowe.

 

Podsumowując, wybór okolicy ciała, którą poddasz depilacji, zależy przede wszystkim od Twoich upodobań, rodzaju włosków i stylu życia, jaki prowadzisz. Niezależnie od tego, którą część ciała będzie ona dotyczyć, wybierz te metody, które będą dla Ciebie najbardziej odpowiednie.

 

Autorzy: @atorwastatyna, @drjoannakuschilldziura

fot: lenaturebangkok.com