Uszy niemowlaka- krótka instrukcja obsługi

Uszy niemowlaka- krótka instrukcja obsługi

2 maja, 2017 0 przez admin

Instrukcja obsługi niemowlaka to rzecz niezmiernie istotna. Każdy rodzic z chęcią by taką instrukcję pewnie przeczytał   

Dzisiaj #PostNaŻądanie– jak dbać o uszy niemowlaka. Napiszę Wam też w kilku zdaniach jak usuwać nadmiar woskowiny.

Jak myć uszy Jak całą resztę ciała. Czyścimy to, co widać gołym okiem- małżowiny uszne i sam koniec (tak zwane ujście) przewodów słuchowych. Myjemy palcem albo zwykłą myjką.

Największy kłopot Wiele rodziców pyta o to, jak chronić uszy malucha podczas kąpieli w wanience. Tak naprawdę nie ma się czym martwić. Ważne struktury ucha są oddzielone od zewnętrznej części ucha błoną bębenkową. To właśnie ona chroni przed dostaniem się wody do tych “ważnych struktur”.

Czego nie wolno robićNie wolno czyścić uszu wkładając patyczków kosmetycznych do przewodu słuchowego Możemy w ten sposób uszkodzić cienką skórę dziecka w tym miejscu, spowodować zapalenie a nawet sperforować (czyli przebić) błonę bębenkową i uszkodzić głębsze struktury ucha.

Paradoks Jest jeszcze jeden fakt, który przemawia przeciwko używaniu patyczków higienicznych w celu czyszczenia uszu. Drażniony przedmiotem przewód słuchowy, zwiększa produkcję woskowiny. Istne błędne koło.

Czym usuwać woskowinę Przede wszystkim pamiętajcie, że woskowina jest naturalną substancją i o ile woskowina nie zalega, nie ma za bardzo tam co gmerać Woskowina bowiem chroni delikatną skórkę uszu, nawilża ją i oczyszcza. W fizjologicznych warunkach zostaje ona samoczynnie usunięta z przewodu słuchowego.

Jednak zaleganie woskowiny to kłopot powszechny- występuje aż u 10% dzieci. Duża ilość woskowiny w uszach uniemożliwia lekarzowi w trakcie badania otoskopowego ocenę błony bębenkowej dziecka (ważne przy stanach zapalnych uszu!). Oprócz tego maluch może mieć kłopoty ze słuchem, szumy uszne, ból, swędzenie ucha oraz zawroty głowy. W tych przypadkach ważne jest oczyszczenie przewodu słuchowego. W aptekach kupicie preparaty przeznaczone do usuwania woskowiny- laryngolodzy szczególnie polecają preparaty w postaci KROPLI . Zakraplamy do uszu najlepiej przed kąpielą 犀利士
pan class=”_47e3 _5mfr” title=”smile emoticon”>. Po kąpieli wycieramy uszka ręcznikiem, bo w końcu chyba żaden maluch nie lubi jak mu się woda do uszu naleje.

Źródło: pediatria.mp.pl

Autor wpisu: Doktor Ola

Zdjęcie: PixaBay.com