Witamina D3

Witamina D3

5 kwietnia, 2017 1 przez admin

Nie znam osoby, która nie słyszała o witaminie D3 i konieczności jej suplementacji. Czy istnieje moda na witaminę D3? Jasne, że tak❗❗❗ To kolejny suplement, który jest przez nas często kupowany. Ale powinniśmy postawić inne pytanie: czy moda na witaminę D3 jest uzasadniona? W tym przypadku odpowiedź również brzmi: jasne, że tak. Zacznijmy jednak od początku.

O co w ogóle chodzi w witaminie D3⁉
Istnieją dwie istotne formy witaminy dla naszego organizmu: D2 i D3. D2, czyli ergokalcyferol, a ten naturalnie występuje w roślinach, natomiast D3, czyli cholekalcyferol – naturalnie występuje w organizmach zwierzęcych.

Witamina D bierze udział w wielu procesach w naszym organizmie:

✔ układ kostny – poprzez regulację gospodarki wapniowej ma znaczenie w zapobieganiu wystąpienia krzywicy u dzieci, czy osteoporozy u dorosłych, ma również znaczenie w rozwoju kości i zębów, a także pomaga w zapobieganiu próchnicy;

✔ układ nerwowy i mięśniowy – odpowiada za regenerację neuronów, bierze udział w zwiększeniu masy i siły mięśniowej;

✔ układ immunologiczny – aktywuje geny białek (katelicydynę i β-defensynę), które mają działanie bakteriobójcze; badania pokazały, że suplementacja we wczesnym dzieciństwie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób autoimmunologicznych, m.in. cukrzycy; wykazuje działanie antyproliferacyjne i zapobiega powstawaniu komórek nowotworowych;

✔ układ krążenia – reguluje funkcjonowanie układu renina-angiotensyna-aldosteron, tym samym niedobór pośrednio wpływa na ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego i niewydolności serca;

✔ układ rozrodczy – zwiększa spermatogenezę, czyli proces powstawania plemników oraz zmniejsza niekorzystny przerost endometrium u kobiety.
Jak sami widzicie w tym przypadku stwierdzenie „od wszystkiego czyli od niczego” nie ma zastosowania, mamy tutaj mnóstwo rzetelnych badań naukowych przeprowadzonych przez niezależnych naukowców, którzy w jasny sposób na dużej populacji udowodnili działanie witaminy D.
⚐ Warto pamiętać, że działanie witaminy D de facto powinniśmy poniekąd porównać do działania hormonu: jest wytwarzana w skórze i ma wpływ na działanie innych hormonów.

Źródła witaminy D

Pierwszym i najważniejszym źródłem jest nasza skóra. To ona w warunkach sprzyjających może pokryć zapotrzebowanie dziennie an tę witaminę aż w 90%. Jest jednak sporo warunków, które trzeba spełnić. Pierwsze primo lokalizacja – niestety Polska jest krajem, który nie jest aż tak nasłoneczniony, a to właśnie pod wpływem promieni UVB nasza skóra produkuje witaminę D. Aby osiągnąć jak najlepszy efekt powinniśmy przebywać minimum 15 minut na słońcu w godzinach między 10 a 15 w okresie od kwietnia do września i odsłonić ok. 20% powierzchni skóry (czyli twarz, przedramiona i częściowo nogi). ⛱⛱⛱ A i przede wszystkim nie zapomnijmy o słońcu – musi być słonecznie. W przeciwnym razie całe przygotowanie do zmasowanej produkcji naszej witaminy D zaprzepaścimy.
Co zatem robić w okresie od września do kwietnia?
Właśnie tutaj padnie hasło: suplementacja. Musimy zacząć zażywać witaminę D.
Przede wszystkim powinniśmy spożywać dużo ryb – to najlepsze źródło witaminy D, ale również ser żółty i mleko .

Co z tranem?⁉ Wbrew pozorom jest to nie do końca najlepszy wybór. ❌❌❌ Niestety w zdecydowanej większości preparatów mamy niewystarczającą ilość witaminy D (najczęściej od 30 do 125 mln j.). Właściwie można by uznać, że skoro dawka jest mniejsza to możemy wypić więcej. Otóż nie, gdyż w tranie znajdziemy również witaminę A, a jej przedawkowanie może już być dla nas niebezpieczne. Zdecydowanie lepiej wybrać kapsułki, gdzie najczęściej mamy odpowiednią dawkę witaminy D i nie ma obawy, że przedawkujemy inne składniki.

 

Jaka jest norma poziomu witaminy D⁉

Deficyt 0–50 nmol/l (0-20 ng/ml)
Stężenie suboptymalne >50–75 nmol/l (>20-30 ng/ml)
Stężenie optymalne >75–125 nmol/l (>30-50 ng/ml)
Stężenie wysokie >125–250 nmol/l (>50-100 ng/ml)
Stężenie potencjalnie toksyczne >250 nmol/l (>100 ng/ml)
Poziom toksyczny >500 nmol/l (>200 ng/ml)

 

Dawki zalecane dziennego spożycia witaminy D ✔✔✔

0-6 mż. 400 jedn. (10ug/dobę)
6-12 mż. 400-600 jedn. (10-15 ug/dobę)
1 – 18 rż. 600-1000 jedn. (15-25 ug/dobę) od września do kwietnia
dorośli 800-2000 jedn. (20-50 ug/dobę) od września do kwietnia
kobiety ciężarne 1500-2000 jedn. (37,5-50 ug/dobę)
otyłe dzieci 1200-2000 jedn. (30-50 ug/dobę)

 

Autor wpisu:  Łukasz Durajski