Wizyta u lekarza nie musi być traumą

Wizyta u lekarza nie musi być traumą

27 listopada, 2019 0 przez Łukasz Durajski

Jak wynika z badań TNS OBOP[1], do wizyty u lekarza z dzieckiem, przygotowuje się tylko 3 na 10 rodziców. 

Co więcej, tylko 60% z nich rozmawia ze swoimi dziećmi na temat dolegliwości. 

Tymczasem, jak wynika z doświadczeń moich i innych lekarzy, najważniejsze podczas wizyty małego pacjenta jest odpowiednie przygotowanie do niej dzieci. To bardzo istotne, by rodzice „odrobili pracę domową” i odpowiednio przygotowali siebie i dziecko.

Jak przygotować dziecko do wizyty u lekarza?

porozmawiaj z dzieckiem dokąd idziecie, do kogo, w jakim celu,

przedstaw dziecku informacje co się będzie działo: „trzeba szeroko otworzyć buzię i pokazać ząbki”, „doktor będzie słuchał twojego serduszka” itp. Ważne, by dostosować język wypowiedzi do wieku dziecka,

nie okłamuj, aby nie tracić zaufania, przez co kolejne wizyty mogłyby być tylko gorsze

Jak oswoić dziecko z wizytą u lekarza?

Polecaną metodą jest oswojenie dziecka ze sprzętem, z którym dziecko spotka się podczas wizyty u lekarza. Dobrze sprawdzi się w tym celu zestaw „małego lekarza”, dzięki któremu podczas zabawy, dziecko może np. zbadać swoje ulubione maskotki. W tym czasie możemy pokazać i wyjaśnić dziecku do czego służą poszczególne przedmioty.

Kolejnym fajnym sposobem jest czytanie książek, których bohaterowie odwiedzają gabinet lekarski. 

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również zabranie dziecka na „dorosłą” wizytę u internisty czy na pobranie krwi. Wówczas dziecko będzie mogło obserwować rodzica – jego reakcje i opanowanie podczas takiej wizyty. 

Co ważne – należy pilnować, by nigdy, w nerwach, czy zabawie, nie straszyć dzieci lekarzem czy zastrzykami. To może spowodować trwałą traumę i lęk przed wizytą, które póxniej trudno będzie oswoić. 

Jak pomóc dziecku przetrwać chorobę?

Przede wszystkim podczas choroby nasze dzieci potrzebują nas bardziej niż zwykle, muszą czuć, że rodzic jest blisko. Powinniśmy zadbać o ich komfort, dać im odpocząć, unikać dodatkowego stresu. Możemy też pójść na drobne ustępstwa, np. gdy dziecko nie ma apetytu. Bardzo ważne w tym czasie jest staranne obserwowanie dziecka i bezwzględne stosowanie do zaleceń lekarza!

Czym powinniśmy się kierować wybierając przychodnię dla dzieci.

Najważniejszym kryterium powinno być zaufanie do pediatry. Zaufanie zarówno rodzica, jak i dziecka. Oczywiście odległość od przychodni to ważny aspekt – spacer do lekarza może okazać się fajnym pomysłem. 

Warto zwrócić uwagę na dostępność pediatry w przychodni i zorientować się jaki jest czas oczekiwania na wizytę lekarską. Jeżeli jest dla Ciebie ważna forma rejestracji na wizytę lekarską, warto zorientować się jakie są zasady rejestrowania dziecka w przychodni. 

Warto sprawdzić czy w przychodni funkcjonuje jakiś kącik zabaw – miejsce, w którym dziecko będzie mogło się zrelaksować przed wizytą. Z moich doświadczeń wynika, że dzięki zabawie, dzieci do gabinetów wchodzą spokojniejsze i pogodniejsze.    

W myśl tego przekonania, z przyjemnością włączyłem się do akcji Serenada dla dzieci, w ramach której powstają kąciki zabaw w całym kraju. Do tego samego zachęcam Was – na stronie http://serenadadladzieci.pl/możecie głosować na przychodnie i szpitale, w których brakuje kącików zabaw. Już niebawem dzięki Wam i Serenadzie,w przychodniach i szpitalach, powstanie 5 kolorowych kącików zabaw! Do dzieła ☺


[1]Badanie przeprowadzone przez TNS OBOP w ramach kampanii ogólnopolskiej „Postaw na odporność – zacznij od diagnozy”.