„Wysypka” ASYMETRYCZNA u dzieci – O czym myśleć?

„Wysypka” ASYMETRYCZNA u dzieci – O czym myśleć?

23 stycznia, 2019 26 przez Agnieszka Kobyłka - Dziki

„Wysypka” ASYMETRYCZNA u dzieci – O czym myśleć?

(Asymmetric Periflexural Exanthem of Childhood)

 

Bostonka, Trzydniówka?! Kto nie zna tych wirusowych infekcji? Chyba każda mama zna objawy tych chorób na pamięć.  Gdy na ciele dziecka, zwłaszcza małego pojawiają się zmiany rumieniowe, rumieniowo – grudkowe zaczynamy myśleć o możliwych przyczynach.

Większość wysypek u dzieci występuje na skórze tułowia i ma lokalizację symetryczną, obustronną. W tym poście chciałabym Wam przedstawić jednostkę chorobową, która jest wprawdzie rzadka, ale warto o niej pamiętać. Zmiany skórne charakteryzuje ASYMETRYCZNY układ.

Bardzo ważne jest, aby w tym przypadku mieć tę diagnozę „z tyłu głowy”, uwzględnić w diagnostyce różnicowej, ponieważ w późniejszych stadiach „wysypka” przechodzi na drugą stronę ciała i może przypominać inne schorzenia dermatologiczne, które występują u dzieci. Dlatego warto pamiętać o tej POCZĄTKOWEJ ASYMETRII zmian, która średnio utrzymuje się do 1 tygodnia. Po 7 dniach może dotyczyć już większych obszarów skóry dziecka

Zródło: Color Aatlas &Synopsis of Pediatric Dermatology

 

JAKA JEST PRZYCZYNA?

Przypuszcza się etiologię wirusową. Przemawia za nią brak odpowiedzi na leczenie antybiotykami oraz to, że współistniejące lub POPRZEDZAJĄCE objawy to w 60% biegunka lub kataralne symptomy.

JAKI WIEK I PŁEĆ DZIECKA?

Infekcja i zmiany skórne pojawiają najczęściej u dzieci w wieku od 2-5 lat, są źródła, które podają szersze widełki – do 10 roku życia.

Najczęstszy pacjent to dziewczynka w wieku około 2 lat

CO WIDZIMY NA SKÓRZE DZIECKA?

Zmiany skórne zaczynają się w przykładowym schemacie: Prawa okolica pachowa- Prawa strona klatki piersiowej – Prawa okolica pachwinowa. Czyli od okolic zgięciowych na tułów. WAŻNE: Skóra twarzy, rąk i stóp oraz błony śluzowe są zdrowe.

Po około tygodniu zmiany mogą się rozprzestrzeniać na drugą połowę ciała! ALE pozostaje zaznaczona asymetria w ich nasileniu, barwie.

W bardzo rzadkich, pojedynczych przypadkach zmiany mogą występować obustronnie.

Po ustąpieniu zmian chorobowych skóra zazwyczaj pozostaje sucha i wymaga dodatkowej pielęgnacji.

Świąd występuje bardzo rzadko, najczęściej już pod koniec zmian, gdy mamy do czynienia z przesuszeniem.

 

 

 

 

Źródło: www.dermnetnz.org

 

 

źródło: emedicine.medscape.com

 

 

JAK DZIECKO SIĘ CZUJE?

Dziecko wygląda na zdrowe, jeśli objawy infekcji poprzedzających już minęły to sama wysypka nie wpływa na dobrostan naszego malucha. Chętnie zjada, chętnie śpi, w większości przypadków nie drapie się.

W badaniu fizykalnym lekarz może stwierdzić nieznaczne powiększenie węzłów chłonnych po stronie wysypki.

 

DIAGNOZA JEST ZAZWYCZAJ KLINICZNA –  NIE POTRZEBNE SĄ DODATKOWE BADANIA.

 

Z CZYM NIE POMYLIĆ?

  1. Alergia pokarmowa – czasem mam wrażenie, że jest to bardzo wygodna diagnoza. Objawy są różnorodne, dlatego można „podciągnąć” pod nią wiele symptomów. W schorzeniu alergicznym spowodowanym nadwrażliwością na składniki pokarmowe mamy do czynienia w większości przypadków ze zmianami na całym ciele, a już przynajmniej na tułowi, po obu jego stronach. Alergia kontaktowa będzie tutaj wyjątkiem ( pole zmian ograniczone do miejsca kontaktu z alergenem), chyba że uczulenie odnosi się np. do proszku do prania, w którym zostały wyprane ubranka naszego malucha. Dziecko ma wtedy problemy ze świądem, który tutaj jest silnie zaznaczony
  2. Grzybica skóry nieowłosionej – wspominam o grzybicy aby mieć ją „ z tyłu” głowy. Zmiany są tutaj rozsiane, w zależności od miejsca kontaktu i przeniesienia czynnika infekcyjnego, jednak również należy ją uwzględnić gdy diagnozujemy zmiany skórne ASYMETRYCZNE – uwzględnić i w TYM KONKRETNYM PRZYPADKU WYKLUCZYĆ! Ponieważ leczenie przebiega z zastosowaniem preparatów przeciwgrzybiczych, które w zależności od nasilenia mogą być podawane również systemowo.
  3. Atopowe Zapalnie Skóry – przebieg przewlekły, symetria zmian, dodatni wywiad rodzinny oraz bardzo duży świąd i zmiany skórne wtórne od „drapania się”

 

Prognoza dla dzieci jest bardzo dobra. Zmiany mijają spontanicznie w czasie od 3-6 tygodni i nie nawracają. U większości dzieci zanikają po upływie  2 tygodni.

CZY POTRZEBNE JEST LECZENIE?

Nie ma leczenie przyczynowego, zmiany goją się samoistnie. Emolienty mogą pomóc złagodzić świąd i zapobiec suchej skórze. W przypadku świądu zastosowanie miejscowych preparatów sterydowych lub doustnych leków antyhistaminowych może pomóc. Leczenie jednak należy wdrożyć po konsultacji z lekarze.

 

 

Zdrowia życzę!

Jeśli uważasz informacje zawarte w artykule za przydatne udostępnij

Lek. Agnieszka Kobyłka – Dziki

Instagram, FB  @inmyhealthyskin

@mama_dermatolog

www.inmyhealthyskin.com