Czy stawianie baniek jest skuteczne?
6 lutego, 2020Trochę historii
Na początku historii medycyny uważano, że choroby biorą się z nadmiaru tajemniczej substancji w naszym organizmie. Oczywistym było, że tą substancję trzeba jakoś z organizmu usunąć.
Stosowano do tego upuszczanie krwi czy właśnie bańki.
Najpopularniejszą na świecie metodą stawiania baniek są tzw. “mokre bańki”, czyli wypełnione krwią – metoda upuszczania krwi i baniek w jednym. W Polsce nie jest ona popularna. Nad Wisłą mamy jakby swoją odmianę baniek.
Na co stosuje się stawianie baniek?
Jest to metoda stosowana w pseudomedycynie. Zabieg uznawany jest za metodę pseudonaukową.
Bańki to po prostu uraz, wybroczyny krwawe. Równie dobrze moglibyśmy pacjentowi chłostę zalecić – podobny efekt byśmy osiągnęli.
mp.pl
Na świecie obecnie bańki stosowane są w terapii bardzo wielu schorzeń:
- porażenie nerwu twarzowego,
- zakażenia herpes,
- trądziku,
- kaszlu i duszności,
- przeziębienia (szczególnie spowodowanego przewianiem),
- dolegliwości bólowych w chorobach kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego,
- leczenie bólu nowotworowego, objawów udaru, bólu kolan, bielactwa, bezsenności, czkawki i wielu innych.
Badania naukowe
Na dzień dzisiejszy mamy blisko 600 badań oraz metaanalizę 135 badań.
Chińscy naukowcy podjęli się analizy właśnie tych badań, które oceniały skuteczność stawiania baniek.
Nie było i nie ma jakiegokolwiek badania, które miałoby wartość naukową, które potwierdzało by skuteczność stawiania baniek.
mp.pl
Zwykłe bańki bezogniowe można uznać za nieszkodliwe placebo (choć stresujące dla dziecka), to w przypadku baniek ogniowych trzeba pamiętać o ryzyku oparzenia.
prof. H. Mazurek, mp.pl
W niektórych badaniach wykazano nawet, że stawianie baniek ma mniejszą skuteczność niż placebo.
Według American Cancer Society nie ma naukowych dowodów udowadniających pozytywne działanie stawiania baniek na nasz organizm.
Bibliografia:
- mp.pl
- Cao i wsp., PLOS One 2012; 7: e31793
- mp.pl
- B. Chen i inni, Alternative medicine: an update on cupping therapy, „QJM”, 108 (7), 2014, s. 523–525, DOI: 10.1093/qjmed/hcu227
- Mark Crislip: Acupuncture Odds and Ends (ang.). Science-Based Medicine, 2014-12-26.
- ACS :: Cupping
- Russell J; Rovere A, eds. (2009). “Cupping”. American Cancer Society Complete Guide to Complementary and Alternative Cancer Therapies (2nd ed.). American Cancer Society. pp. 189–19
- crazynauka.pl
Fot: Getty Images/Krisanapong Detraphiphat
Jak byłam dzieckiem byłam chora, przyszła Pani która postawiła mi banki ogniowe.Pamietam na drugi dzień byłam zdrowa. Jako dziecko chyba efekt placebo na mnie nie oddziaływał.
właśnie, że to efekt placebo
Co za bzdury! Artykuł na zasadzie, nie znam więc wypowiem się:/
Bańki nie leczą. Stawianie baniek uruchamiają nasz układ udpornościowy do walki z chorobą. Parę lat temu miałem obustronne zapalenie płuc, antybiotyki nie pomagały. Postawiono mi dwa razy bańki. Czułem że nabieram sił z dnia na dzień. Poszedłem na kontrolę do młodego lekarza. Bałem się że mnie zruga. Powiedział tylko że bardzo dobrze bo widocznie miałem wirusowe zapalenie płuc i dlatego antybiotyki nie działały. Organizm sam sobie poradził z infekcjom dzięki bańkom. Polecam
Przy infekcji wirusowej organizm sam sobie poradził. Bańki nie mają z tym nic wspólnego 🙂
Nie mialem nigdy baniek stawianych i mam troche w tylku to czy w necie beda popularne czy nie…ale ludzie, pokory troche. Moze by tak zamiast odrzucac bańki w mysl nauki…zbadac je? Obmyśleć metodologie, zastanowic sie czy mamy w domu pod reka cos innego co tak szybko zwiekszy ilosc limfocytow i przede wszystkim czy to dobrze zeby tak sztucznie wzbudzac ich produkcje? miliony pytań, zero odpowiedzi, zero naukowego podejscia, tylko: jak nie wiem to pewnie placebo! W chinach kiedys strupy chorych jedli…teraz wiemy ze to pierwotne szczepienia byly. Banki przetrwaly kilka tysiecy lat…wciaz tu są…przetrwaly tysiace rewolucji medycznych i spolecznych…wciaz tu sa. Moze trzeba zadac pytanie dlaczego? zbiorowe placebo ciagnace sie kilka tysiecy lat? moze ! ale warto chyba je POKORNIE zbadac, a nie arogancko zgadywac. p.s. Drogi Autorze, wiem, że to artykul popularnonaukowy, a nie naukowy ale bibliografia i wnioski sa na poziomie researchu na studia, naprawdę nie ma naukowych badań do zaprezentowania? zero publikacji ? nie musi miec impact factor ale moze chociaz synopsis po angielsku chinczycy albo rosjanie publikują? warto docisnac temat jesli ma to byc odbierane jako wiedza eksperdzka, warto! poprzeczkę wyżej poproszę
Brawo Panie Tomaszu, eksperci z sieci.
To strona “doktorek radzi”, nie ma tu Pana opinii na ten temat, a jestem jej ciekawa
Gdy byłem dzieckiem (a były to późne lata 60.) i złapałem jakieś wybitnie ciężkie choróbsko również miałem stawiane bańki.
Dzień później byłem nadal chory. Podobnie jak i dwa, trzy i osiem dni później. Choroba przeszła po 14 dniach, może dlatego, że w 8. dniu pojawiła się możliwość dotarcia do lekarza, który przepisał lekarstwa.
U mnie działało, to musi być prawda! Janina
Nie ma badan. No to do roboty bo ludzie nie bez przyczyny szukaja innych metod leczenia jak lekarze nie potrafia leczyć ba nawet zbadac nie potrafia jak rodzinny u mnie z przychodni ktory jeszcze stawia diagnozy na odwrot. Przyklad taka borelioza antybiotyki u mnie polegly w zasadzie nie tylko u mnie ale u wielu osob az w koncu zainteresowalem sie zielarstwem w efekcie znalazlem terapie buhnera gdzie mnostwo osob zachwala.