Pneumokoki: Prevenar 13 czy Synflorix?
28 grudnia, 2018Zacznę od tego, że wreszcie w naszym kalendarzu szczepień mamy bezpłatne pneumokoki. Hura! Jupi!
W dniu 3 lutego 2020 Rada Przejrzystości działająca przy Prezesie Agencji Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) wydała stanowisko, w którym oceniono obie szczepionki. [Kliknij]
Nie wykazano przewagi jednej szczepionki nad drugą
Wyniki badania Naucler 2017 oceniającego praktyczne skutki szczepień przeciw pneumokokom w Szwecji wskazują na brak statystycznie istotnych różnic między regionami stosującymi PCV-13 a PCV-10 w zakresie redukcji u dzieci w wieku 0-4 lata zapadalności na IChP.
stanowisko Rady Przejrzystości AOTMiT, 3.02.2020
Zdaniem WHO obecnie nie ma wystarczających dowodów na to, że te 2 szczepionki różnią się pod względem wpływu na ogólne rozpowszechnienie choroby pneumokokowej.
(…) w stanowisku Zarządu Polskiego Towarzystwa Wakcynologicznego (PTWAKC) wskazano, że w licznych badaniach klinicznych i analizach wykazano dużą i podobną skuteczność oraz bezpieczeństwo obu dostępnych aktualnie szczepionek skoniugowanych (PCV-10 i PCV-13) w profilaktyce IChP i zapalenia płuc w populacji dzieci do 5. roku życia.
stanowisko Rady Przejrzystości AOTMiT, 3.02.2020
(…) biorąc pod uwagę dowiedzioną skuteczność i bezpieczeństwo
stanowisko Rady Przejrzystości AOTMiT, 3.02.2020
stosowania obydwóch produktów leczniczych, Rada stoi na stanowisku,
ze zasadne jest aby Synflorix i Prevenar 13 były traktowane równocennie i dostępne w ramach PSO.
Obie szczepionki:
- Synflorix, PCV 10 (firmy GSK)
- Prevenar 13, PCV 13 (firmy Pfizer)
są skoniugowanymi szczepionkami przeciw pneumokokom. Chronią one przede wszystkim przed inwazyjną chorobą pneumokokową (posocznicą i zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych). Szczególnie dzieci w pierwszych 2 latach życia, gdyż ich układ immunologiczny nie jest jeszcze w pełni dojrzały, a ryzyko zachorowania u dzieci w tym wieku jest największe. Zakres ochrony, jaki zapewniają skoniugowane szczepionki pneumokokowe zależy od ich składu antygenowego.
Wyróżniamy ponad 90 serotypów pneumokoków, wywołujących zachorowania u ludzi, przy czym za większość z nich odpowiada kilkanaście serotypów. Prevenar 13 zawiera dodatkowo serotypy: 3, 6A, 19A. Obie szczepionki chronią w ok. 85% przed inwazyjną chorobą pneumokokową. Występowanie odczynów poszczepiennych w obu przypadkach jest bardzo zbliżone. W opublikowanych w ciągu ostatnich lat badaniach klinicznych wykazano także skuteczność PCV-10 wobec inwazyjnej choroby pneumokokowej (IChP) wywołanej przez serotyp 19A, czyli Synflorix również w sposób krzyżowy potrafi zabezpieczyć przed typem pneumokoka, które nie ma w swoim składzie.
Różnica pomiędzy szczepionkami:
- Synflorix – bezpłatnie
- Prevenar 13 – odpłatnie
Szczepionka PCV13 jest zalecana celem czynnego uodpornienia przeciwko chorobie inwazyjnej, zapaleniu płuc i ostremu zapaleniu ucha środkowego wywoływanym przez bakterie Streptococcus pneumoniae u niemowląt, dzieci i młodzieży od 6. tygodnia do 17. roku życia. Szczepionka PCV13 jest także zalecana celem czynnego uodpornienia przeciwko chorobie inwazyjnej wywoływanej przez bakterie Streptococcus pneumoniae u dorosłych w wieku ≥ 18 lat i osób w podeszłym wieku (ChPL 16/10/2013).
Szczepionka PCV10 jest zalecana celem czynnego uodpornienia przeciwko chorobie inwazyjnej oraz ostremu zapaleniu ucha środkowego wywoływanym przez Streptococcus pneumoniae u niemowląt i dzieci w wieku od ukończenia 6. tygodnia życia do ukończenia 5 lat (ChPL 18/02/2014).
Pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło masowe szczepienia przeciwko pneumokokom były Kielce, wówczas była to szczepionka siedmiowalentna – PCV7. Już w pierwszym roku po wprowadzeniu szczepień w grupie najmłodszych dzieci odnotowano spadek zapadalności na zapalenie płuc aż o 60%. Natomiast w 2010 roku stwierdzono u dzieci < 2. roku życia już 82,9% spadek. Co ciekawe i bardzo ważne zaobserwowano także zjawisko odporności zbiorowiskowej (spadek zapadalności na zapalenia płuc o 43,5% w populacji nieszczepionej, u osób powyżej 65. roku życia).
Czy zatem szczepionka Prevenar 13 jest lepsza niż Synflorix?
Przyjrzyjmy się badaniom naukowym co na ten temat mówią.
Brytyjczycy ocenili skuteczność szczepionki PCV-13 (schemat 2+1). 5 lat od wprowadzenia szczepień przeciwko PCV-13 zabserwowano:
- spadek zapadalności na IChP wywołaną przez serotypy 1 i 7F (Prevenar 13 i Synflorix zawierają),
- brak spadku zapadalności na IChP wywołaną przez serotypy 3, 5, 19A i 19F (Synflorix nie zawiera 3 i 19A),
- wzrost zapadalności na IChP wywołaną przez serotypy 8, 9N, 10A, 12F, 15B/C, 23B, 24F (ani Synflorix ani Prevenar 13 ich nie zawierają).
Naukowcy zaobserwowali spadek nosicielstwa serotypu 19A (w Prevenar13), przy braku kontroli zachorowań na ten serotyp. Natomiast w przypadku serotypu 3 (w Prevenar13) nie zaobserwowano ani spadku nosicielstwa, ani spadku zachorowań.
Szwedzi w swoich badaniach porównali skuteczność Prevenaru 13 i Synflorixu. Okazało się, że żadna szczepionka nie była skuteczna przy zachorowaniach wywołanych przez serotyp 3, a ogólne efekty były dla obu podobne. W tym kraju jednoczasowo zastosowano obie szczepionki, jedne kantony stosowały Synflorix, a inne Prevenar 13.
Efekt programu szczepień przeciwko pneumokokom w odniesieniu do zapadalności na IChP był podobny niezależnie od rodzaju zastosowanej szczepionki (PCV-10 lub PCV-13). Największy efekt obserwowano u najmłodszych, szczepionych dzieci.
https://www.mp.pl/szczepienia/przeglad/pneumokoki/175985,czy-efekt-programu-szczepien-przeciwko-pneumokokom-rozni-sie-w-zaleznosci-od-uzytej-szczepionki
Bibliografia:
- https://www.mp.pl/szczepienia/specjalne/197420,programy-szczepien-przeciwko-pneumokokom-w-europie-w-2018-roku
- https://www.mp.pl/szczepienia/specjalne/122512,programy-szczepien-przeciwko-pneumokokom
- https://www.mp.pl/szczepienia/przeglad/pneumokoki/177938,program-szczepien-przeciwko-pneumokokom-a-epidemiologia-zapalenia-opon-mozgowo-rdzeniowych?autoseealso=1
- https://www.mp.pl/szczepienia/przeglad/pneumokoki/209742,wprowadzenie-pcv-13-do-programu-szczepien-dla-dzieci-przynioslo-dodatkowe-korzysci-ale
- https://www.mp.pl/szczepienia/przeglad/pneumokoki/175985,czy-efekt-programu-szczepien-przeciwko-pneumokokom-rozni-sie-w-zaleznosci-od-uzytej-szczepionki
Pozwolę sobie zauważyć ze jeśli już szczepić to 13 walentna szczepionka, bo obejmuje te serotypy które zaczynają być najbardziej zjadliwe.
Choć dlugofalowo albo pozabijaja nas kolejene dziesiątki szczepów pneumokokow, które obecnie uznajemy za malo lub w ogóle niezjadliwe, a które zbyt rzadkie w populacji ludzkiej by je badać… bo przegrywają konkurencje z jednym ze szczepów z ww. szczepionki.
Albo zabijać nas będą gronkowce złociste… które z pneumokokami konkurują o miejsce w nosogardzieli.
Co ciekawe przed “epidemią” pneumokokow w krajach rozwiniętych problemem był Haemophilus influenzae tyb B (HiB)…. ale szczepienia ograniczyły jego nosicielstwo i i obecnosc w populacji otwierając wrota pnaumokokom…. za którymi w kolejce stoją gronkowce.
szczepienia są nasza jedyna forma skutecznej obrony przed infekcjami… szkoda ze nie myśli sie o problemie zamiennosci gatunkowej bakterii żyjących naturalnie w nosogardzieli wielu osób i konsekwencjach dlugofalowyach dla populacji. Bo osobiście wole pneumokokowe zapalenie płuc niż gronkowcowe.