Rotawirusy – czego się bać?
8 listopada, 2019Rotawirusy to chyba jedno z pierwszych haseł, które słyszą świeżo upieczeni rodzice.
Ale po kolei. Czym w ogóle są te wirusy? Rotawirusy to najczęstszy czynnik sprawczy biegunek u dzieci. W ich obrębie wyróżniono kilka grup (A, B, C, D, E, F, G), ale to A, B i C są zakaźne. Ich głównym punktem zainteresowań są komórki jelita (enterocyty) wraz z kosmkami jelitowymi.
Najbardziej powszechna jest grupa A. Odpowiada ona za 70% wszystkich biegunek u dzieci do lat 5, ale również jest najczęstszą przyczyną śmierci niemowląt w krajach najbiedniejszych.
Największe zagrożenie rotawirusy stanowią dla najmniejszych dzieci (do 2. roku życia).
Jak się zakażamy?
Fachowo mówi się, że drogą fekalno-oralną. Oznacza to, że zakażamy się poprzez połknięcie jedzenia z wirusem. Ciekawostka: w 1 gramie stolca (kupy) znajduje się aż 1 000 000 000 (miliard) cząsteczek wirusa. Do zakażenia dochodzi po kontakcie z 10 do 100 cząstek. Rozwój infekcji jest bardzo szybki, najczęściej objawy powstają już 24-48 godzin od kontaktu z wirusem.
Jak wirus wywołuje biegunkę?
Jak wspominałem wirus namnaża się w enterocytach, czyli komórkach jelitowych, które ostatecznie niszczy. W ten sposób dochodzi do zaburzeń wchłaniania pokarmu, który po prostu “przelatuje” przez przewód pokarmowy.
Objawy
Początkowo dochodzi do wystąpienia:
- gorączki,
- wymiotów,
- biegunki.
Mogą wystąpić również:
- skurcze żołądka,
- osłabienie,
- złe samopoczucie,
- objawy z górnych dróg oddechowych.
Rzadko, ale mogą się pojawić objawy, takie jak:
- drgawki gorączkowe,
- jadłowstręt,
- objawy porażenia opon mózgowo-rdzeniowych,
- objawy wstrząsu septycznego.
Rozpoznanie
Zakażenie rotawirusem stawiamy na podstawie obecności antygenów wirusa w kale. Istnieje możliwość wykonania badań z krwi.
Leczenie
Nie ma leków na rotawirusa. Postępowanie polega na zapobieganiu odwodnienia. Mimo wysokiego poziomu higieny w krajach rozwiniętych niestety nadal nie udało się wyeliminować tego wirusa. Najkorzystniejszym rozwiązaniem w tej sytuacji są profilaktyczne szczepienia.
Szczepionki
Obecnie na polskim rynku dostępne są dwie szczepionki
Rotarix
- doustna,
- 2 dawki,
- pomiędzy 6. a 16. tygodniem życia (najpóźniej do 24. tygodnia życia).
Rotateq
- doustna,
- 3 dawki,
- do 20.-22. tygodnia życia (najpóźniej do 26. tygodnia życia).
Obie szczepionki są bezpieczne i równie skuteczne.
Polskie Towarzystwo Wakcynologii ZALECA szczepienie przeciwko rotawirusom wszystkich wcześniaków w optymalnym wieku chronologicznym, nawet jeśli w tym okresie nadal przebywają one na oddziale szpitalnym
Bibliografia:
- szczepienia.info
- https://www.mp.pl/szczepienia/artykuly/wytyczne/208336,szczepienie-wczesniakow-przeciwko-rotawirusom-w-szpitalu-wytyczne-ptw
- https://www.mp.pl/pacjent/szczepienia/szczepienia-i-szczepionki/61310,szczepienie-przeciwko-rotawirusom