Suplementacja preparatami żelaza – komu i dlaczego❓

Suplementacja preparatami żelaza – komu i dlaczego❓

16 listopada, 2018 0 przez admin

Na początek- o co cała awantura, dlaczego to żelazo jest takie potrzebne Żelazo jest niezmiernie istotnym pierwiastkiem mineralnym. Pełni kilka ważnych funkcji:
1️⃣ odpowiada za transport tlenu w organizmie jako składnik hemoglobiny. Umożliwia pobieranie tlenu w płucach przez krwinki czerwone i transportowanie go do wszystkich organów.
2️⃣ jest konieczne do prawidłowego rozwoju układu nerwowego i układu immunologicznego.
3️⃣ jest składnikiem mioglobiny- umożliwia mięśniom pobranie tlenu z krwi, co jest niezbędne do ich pracy.
4️⃣ występuje w enzymach tkankowych, dzięki czemu wszystko działa sprawnie.
5️⃣ pomaga w detoksykacji szkodliwych substancji w wątrobie.

Komu będzie brakowało żelazaCzyli słów kilka o grupach ryzyka niedoboru żelaza.
Warto wiedzieć, że 80% żelaza noworodek przyswaja w 3. trymestrze ciąży i korzysta z tych zapasów przez pierwsze 6 miesięcy swojego życia. Ten fakt od razu Wam wyjaśni, dlaczego akurat te grupy dzieci są narażone na niedobory żelaza po urodzeniu.
wcześniaki- niedobór tym większy, im ciąża krótsza
dzieci mam z niedoborami żelaza- jeśli ma ma ma mało żelaza, to po prostu przekaże go dziecku odpowiednio mniej
dzieci z ciąż mnogich- rodzeństwo jest super, ale nie w kwestiach dzielenia się. A już na pewno nie, kiedy trzeba się dzielić otrzymanym żelazem w brzuchu u mamy.
dzieci z wewnątrzmacicznym zahamowaniem wzrostu
dzieci narażone na straty krwi- czy to w trakcie porodu, czy w wyniku skaz krwotocznych. Z krwią tracimy żelazo.
dzieci z wadami przewodu pokarmowego i zespołami złego wchłaniania n.p w przebiegu alergii, martwiczego zapalenia jelit czy mukowiscydozy
dzieci z niską masą urodzinową.

Jak suplementować żelazo
WSZYSTKIE wcześniaki (urodzone przed ukończonym 37. tygodniem ciąży) karmione piersią powinny otrzymywać żelazo 2 mg/kg masy ciała dziennie. Suplementację powinno się zacząć jeszcze w 1. miesiącu życia malucha i kontynuować do końca 12. miesiąca życia. Mleko matki zawiera ok. 0,35 mg/l żelaza- to dla nich niestety za mało.
Wcześniaki karmione mm (mlekiem modyfikowanym) z reguł nie wymagają dodatkowej suplementacji, mleko modyfikowane pokrywa zapotrzebowanie- jest wzbogacane w żelazo w ilości 0,4‑0,8 mg/100 ml.
Dzieci urodzone o czasie- zapasy zgarnięte od mamy w 3. trymestrze ciąży wystarczają im na ogół do ukończenia 4- 6 miesiąca życia. Po ukończeniu 6. miesiąca życia, dzieci mają dobowe zapotrzebowanie na żelazo wynoszące ok. 11 mg na dobę. Zgodnie z wyliczeniami (mleko matki zawiera ok. 0,35 mg żelaza w 1 litrze) oznacza to, że dziecko powinno wypijać dziennie prawie aż 31,5 litra mleka mamy. To sporo . Dlatego też po ukończeniu 4. miesiąca życia niemowlętom karmionym wyłącznie piersią zaleca się podawanie żelaza w ilości 1 mg/kg masy ciała dziennie aż do momentu wprowadzenia pokarmów uzupełniających zawierających żelazo.
Towarzystwa naukowe (europejskie ESPGHAN 2013, amerykańskie AAP 2010) zwracają też uwagę na fakt, iż ryzyko niedoboru żelaza dotyczy też dzieci w drugim półroczu życia (między 6. a 12. miesiącem życia), które nie mają wprowadzonych do diety pokarmów bogatych w żelazo. Szczególnie dotyczy to dzieci nie spożywających mięsa i warzyw bogatych w żelazo .
Dzieci w wieku 1- 3 rok życia- odpowiednio zróżnicowana i zbilansowana dieta pokrywa na ogół zapotrzebowanie na żelazo. W tym wieku wyliczone zapotrzebowanie na żelazo wynosi 7 mg na dobę.

W takim razie jakie produkty mają wysoką zawartość żelaza
Przede wszystkim mięso, ryby i owoce morza, żółtko jaja.
Natomiast rośliny bogate w żelazo to brokuły, fasola, natka pietruszki i szczypiorek, szpinak czy buraczki.

Co jeszcze warto wiedziećCzyli nie samym żelazem człowiek żyje.
Wchłanianie żelaza z diety HAMUJĄ fityniany obecne np. w produktach sojowych.
Wchłanianie żelaza z diety HAMUJE teina z herbaty.
Karmienie mlekiem krowim zwiększa ryzyko niedoboru żelaza.
LEPSZE wchłanianie żelaza zapewnia witamina C.
Żelazo niehemowe (czyli z produktów roślinnych) LEPIEJ się wchłania w obecności tzw. czynnika mięsnego (aminokwasy pochodzące z mięsa). Czyli nie ma to jak kotlet wołowy z brokułami i szpinakiem.
Szczyt występowania niedokrwistości z niedoboru żelaza przypada na okres między 6. a 20. miesiącem życia. Drugi taki pik to okres dojrzewania.

Jak się sprawdza niedokrwistość u dzieci
Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) zaleca wykonanie badań przesiewowych stężenia hemoglobiny (Hb) u malucha mniej więcej ok. 12 miesiąca życia.

 

by DoktorOla

 

Bibliografia:
1, Sobocińska- Mirska A. Niedokrwistości niedoborowe w pierwszym kwartale życia. Borgis – Nowa Pediatria 3/2007, s. 71-77
2. Baker D. F. Omówienie artykułu: Diagnosis and Prevention of Iron Deficiency and Iron-Deficiency Anemia in Infants and Young Children (0–3 Years of Age). Pediatrics, 2010; 126: 1040–1050
3. Stolarczyk A.: Gastroenterologia pediatryczna – pytania i odpowiedzi. Gastroenterologia Praktyczna 2014, 2 (23), 81-82.

fot: pixabay.com