Bujda farmaceutyczna – halitoza

Bujda farmaceutyczna – halitoza

9 sierpnia, 2019 3 przez Łukasz Durajski

Tym razem przyjrzymy się bliżej produktowi Halitomin.

Halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z jamy ustnej dotyczy od 25% do 50% społeczeństwa na całym świecie. W 85% przypadków przyczyną nieprzyjemnego zapachu są zmiany w obrębie jamy ustnej, pozostałe to zmiany ogólnoustrojowe. Niestety, najczęstszą przyczyną halitozy jest po prostu… lenistwo, czyli brak higieny jamy ustnej. Dane są szokujące! Co piątyPolak myje zęby raz dziennie, a prawie 4 mlnPolaków nie myje ich wcale. Kontrolne wizyty u stomatologa rekomendowane raz na 6 miesięcy dotyczą tylko co czwartego obywatela.  

Oczywiście polskie koncerny farmaceutyczne znalazły rozwiązanie i na ten problem. Kilka lat temu na półkach w aptekach pojawił suplement diety Halitomin. Pracując w aptece zauważyłam duży spadek sprzedaży specjalistycznych past do zębów, mających na celu walkę z nieprzyjemnym oddechem.  W zamian za to pacjenci kupowali ów preparat. Czy naprawdę tabletka do ssania jest w stanie raz na zawsze pozbyć się nieświeżego oddechu z jamy ustnej?

Przyczyny halitozy

Zanim weźmiemy pod lupę Halitomin, spróbujmy omówić etiologię halitozy. Najczęstszą przyczyną nieświeżego oddechu jest fermentacja resztek pokarmowych w jamie ustnej pod wpływem beztlenowych bakterii Gram-ujemnych. To one produkują lotne związki siarki, będące przyczyną cuchnącego oddechu. Bakterie te kolonizują okolice zmienionych chorobowo zębów lub dziąseł. U osób ze zdrowym przyzębiem, najczęściej występują na grzbietowej części języka. Przerost flory bakteryjnej jest również wynikiem upośledzenia wydzielania lub zagęszczania śliny lub wzrost jej pH. 

Najczęstszym źródłem nieświeżego oddechu są;

  • schorzenia zębów i dziąseł
  • palenie papierosów
  • spożywanie niektórych pokarmów, np.czosnku, cebuli bądź napojów alkoholowych

Schorzenia przewodu pokarmowego bardzo rzadko są przyczyną halitozy.

Halitomin – skład i działanie

Znając już przyczyny halitozy, czy nadal jesteśmy w stanie uwierzyć, że tabletka do ssania pomoże nam pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej? Żeby się o tym przykonać , prześledźmy jej skład.

1 tabletka zawiera:

  • 1 mg wyciągu z ziela tymianku,
  • 5 mg cynku,
  • 6 mg mentolu.

Zawarty w preparacie wyciąg z ziela tymianku odświeża oddech, a mentol powoduje przyjemne uczucie świeżości w jamie ustnej i w gardle.  Jony cynku wiążą lotne związku siarki, które są przyczyną nieświeżego oddechu i w ten sposób eliminują przykry zapach z ust.

Opis zachęcający, jednak należy dodać, że działanie tego typu preparatu utrzymuje się tylko do kilku godzin. Nie eliminuje on przyczyny halitozy. Działa tylko krótkotrwale na objawy. 

Halitoza – jak sobie z nią radzić?

Leczenie halitozy jest zależne od przyczyny. Walkę z nieświeżym oddechem należy zacząć przede wszystkim od dokładnej higieny jamy ustnej, m.in. dokładnie myć i nitkować zęby oraz myć język specjalną szczoteczką. Bardzo pomocne jest również używanie płukanek do zębów. Najskuteczniejsze są te zawierające chlorheksydynę – substancję wykazującą silne działanie przeciwbakteryjne.  Jeżeli problem będzie się powtarzał należy udać się do stomatologa w celu profesjonalnego oczyszczenia zębów lub leczenia chorób jamy ustnej.

Podsumowując, przeświadczenie, że „tabletka na świeży oddech” rozwiąże problem związany z przykrym zapachem z ust jest błędne.  Jej zadaniem jest jedynie utrzymanie świeżego oddechu na dłużej. Skuteczne leczenie wymaga wyeliminowania przyczyny a nie objawu halitozy!      

Temat wstydliwy. 
Dotyka bardzo dużą część społeczeństwa i bez wątpienia negatywnie wpływa na jakość życia i kontakty międzyludzkie.

Jakie są przyczyny halitozy? 🔻Główną przyczyną jest niedostateczna higiena jamy ustnej. 😁
O prawidłowym sposobie dbania o higienę jamy ustnej już pisałam, przypomnę tylko, że bardzo ważne jest również dokładne czyszczenie języka – zwłaszcza jego tylnej części❗️ Jeśli Wasza szczoteczka nie posiada elementu do higieny języka, zaopatrzcie się w specjalne “czyścidełko”.👅 Przykładowe przedmioty do czyszczenia języka na zdjęciu. 🔻Ubytki próchnicowe również mogą powodować nieprzyjemny zapach z ust. Najlepiej co 6 miesięcy kontrolować stan swojego uzębienia u stomatologa – wtedy będziecie mieć pewność, że nic złego z Waszymi zębami się nie dzieje. 🔻Choroba dziąseł. Jest to temat bardzo głęboki, który poruszę w osobnym poście. Na ten moment pamiętajcie, że jeśli podczas mycia zębów zauważycie krwawienie z dziąseł KONIECZNIE powinniście umówić się do dentysty. Stan zapalny dziąseł nie tylko może powodować nieprzyjemny zapach z ust, ale wpływa niekorzystnie na cały organizm. 🔻Jeśli mimo usunięcia przyczyn stomatologicznych halitoza cały czas się utrzymuje należy podjąć kolejny krok, czyli skonsultować się z LARYNGOLOGIEM.
Przewlekłe stany zapalne zatok, nawracające anginy i nieżyt nosa również mogą być przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust. Wpływ ma również nieprawidłowa praca ślinianek i w związku z tym mniejsza ilość wydzielanej śliny. 🔻Może wydawać się to dziwne, ale tylko w niewielkim odsetku halitoza jest efektem chorób układu pokarmowego. Jeśli jednak wyżej opisane potencjalne przyczyny zostały wykluczone, należy skonsultować się z GASTROENTEROLOGIEM lub INTERNISTĄ. Grzybica układu pokarmowego, zapalenie błony śluzowej żołądka czy zespół złego wchłaniania to tylko niektóre jednostki chorobowe, które mogą wywoływać halitozę. 🔻Oczywiście wpływ ma również DIETA.🍫🍩🍬
Powinna zawierać błonnik, aby wspierać pracę jelit oraz ograniczać cukry proste, które są świetną pożywką dla bakterii.
Głodówki również mogą wywoływać halitozę!

dr_Andrzejewska, Instagram

Autor: @lekarz.aptekarz (Natalia Olszewska)

Bibliografia:

  1. https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.1.9.12.
  2. https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.1.9.16
  3. http://www.wple.net/plek/numery_2018/numer-2-2018/94-97.pdf
  4. Homeier Barbara P., Kaplan Justin L., Porter Robert S.:The Merck Manual Objawy kliniczne. Wrocław: Elsevier Urban & Partner, 2012