Czy gorzka czekolada osłodzi Ci życie?

Czy gorzka czekolada osłodzi Ci życie?

29 października, 2018 0 przez admin

Historia czekolady liczy aż 3 tysiące lat, jako pierwsi drzewa kakaowe już ok. X wieku p.n.e uprawiali Olmekowie, którzy zamieszkiwali wybrzeże Zatoki Meksykańskiej. Od tej pory zdążyła ona zyskać ogromną popularność i możemy ją skosztować w niemal każdym miejscu na świecie. Czy wiecie jednak, czym powinna charakteryzować się dobra gorzka czekolada  i jakie korzyści możemy wyciągnąć z jej regularnego jedzenia?

Jak powstaje gorzka czekolada?

Ziarna kakaowca, po zerwaniu są poddawane procesowi fermentacji w odpowiednio do tego celu przeznaczonych zbiornikach. Następnie są one prażone w wysokiej temperaturze i to właśnie dzięki temu znika kwaśny smak ziaren i nabierają one smaku i aromatu.  Wyprażone ziarna są pozbawiane łusek. Po utwardzeniu otrzymujemy tzw. miazgę kakaową, którą możemy poddać procesowi tłoczenia, aby uzyskać masło kakaowe. W celu uzyskania gorzkiej czekolady mieszamy miazgę kakaową z cukrem oraz masłem kakaowym. Im więcej użytej miazgi tym bardziej gorzki będzie finalny smak. Najczęściej gorzkie czekolady oscylują w granicach 65-99%. Zanim czekolada opuści taśmę produkcyjną jest ona wielokrotnie mieszana oraz poddawana szerokiemu zakresowi temperatur, co wpływa na poprawę jej konsystencji. Gdy ten proces się zakończy, czekolada jest ochładzana w specjalnych formach. Po wyjęciu z form zostaje odpowiednio zapakowana i trafia na sklepowe półki.

Skład i kaloryczność gorzkiej czekolady.

Gorzka czekolada zawiera wiele substancji i składników wywierających pozytywny wpływ na organizm człowieka. Są to m.in. magnez, żelazo, cynk, potas, fosfor, flawonoidy, niacyna, teobromina i inne. Kaloryczność czekolady zależy przede wszystkim od zawartości kakao. Im jest ona wyższa, tym z bardziej kaloryczną czekoladą mamy do czynienia.  Kaloryczność gorzkich czekolad waha się zwykle w przedziale 500-580kcal w 100g produktu.

Jak rozpoznać dobrą gorzką czekoladę?

Dobrej jakości czekolada powinna mieć błyszczącą powierzchnię i mieć zapach czekolady, a nie jak często się to spotyka- kawy. Podczas dzielenia jej na kawałki powinniśmy usłyszeć charakterystyczny trzask, a powierzchnia złamania jest gładka. Gorzka czekolada nie może się kruszyć i wyginać, może to świadczyć o małej zawartości miazgi kakaowej, lub jest ona po prostu nieświeża.  Ważne jest, aby rozpływała się w ustach, pozostawiając za sobą, długo utrzymujący się lekko cierpki posmak.

Pozytywny wpływ czekolady na organizm.

Gorzka czekolada to nie tylko jej wspaniały smak. Naukowcy od wielu lat badają wpływ substancji zawartych w czekoladzie na organizm człowieka. Dziennie wystarczy spożyć 1-2 kostki czekolady, żeby odczuć jej wpływ na naszą kondycję psychofizyczną. Oto kilka korzyści jakie wyniesiesz ze spożywania gorzkiej czekolady:

  • Pobudza organizm- dzięki wysokiej zawartości węglowodanów oraz makroelementów potrafi dostarczyć energii na dłuższy czas. Dobrym pomysłem jest noszenie w plecaku tabliczki gorzkiej czekolady podczas dłuższych wypraw.
  • Wspomaga oczyszczanie nerek- poprzez wysoką zawartość teobrominy, która zawiera słabe właściwości diuretyczne, zwiększa częstotliwość oddawania moczu, co pozwala skuteczniej filtrować nerki.
  • Wpływa korzystnie na układ krążenia- wyżej wspomniany alkaloid jest również substancją pobudzającą aktywność serca i rozszerzającą naczynia krwionośnych. Dzięki wysokiej zawartości flawanoli obecnych w kakao, może ona obniżać ciśnienie tętnicze krwi.
  • Poprawia nastrój- spożywanie gorzkiej czekolady powoduje zwiększenie poziomu serotoniny i endorfiny w krwi. Dzięki tej właściwości zmniejsza ryzyko zachorowania na depresję, szczególnie gdy za oknem jest coraz ciemniej i chłodniej.

To tylko niektóre z właściwości gorzkiej czekolady, istnieją doniesienia również o zapobieganiu przed tworzeniem się blaszek miażdżycowych w naszych naczyniach krwionośnych, czy też wspomaganiu procesów koncentracji i myślenia.

Gorzkie czekolady obecne na rynku.

Na półkach sklepowych możemy spotkać wiele gorzkich czekolad różnych producentów. Różnią się jednak one pod względem składu oraz zawartości makroelementów. Kupując czekoladę zawsze musimy zwrócić uwagę na jej skład. Kierujmy się zasadą im więcej tym mniej, a więc wybierajmy czekolady o jak najkrótszym składzie. Zwróćmy również uwagę na kolejność wymieniania składników przez producenta, ponieważ są one ułożone od największej zawartości procentowej do najmniejszej. Na pierwszym miejscu powinna zawsze znajdować się miazga kakaowa.  Pamiętajmy również, że dobra czekolada nie potrzebuje emulgatora do otrzymania odpowiedniej konsystencji. Najczęściej stosowanym emulgatorem jest lecytyna sojowa, zdarza się również użycie polirycynooleinianu poliglicerolu lub obu jednocześnie. Pozwoliłem sobie zebrać dla Was wartości odżywcze najpopularniejszych czekolad na rynku w  przejrzystej tabeli z zaznaczeniem najwyższych i najniższych wartości: (kliknij, aby powiększyć)

Czekolada a zwierzęta.

Teobromina zawarta w czekoladzie jest szkodliwa dla niektórych zwierząt, takich jak psy, koty, czy konie. Przykładowo, dla psa ważącego 25kg zjedzenie dwóch kostek czekolady może okazać się śmiertelne. Spowodowane jest to wolniejszym tempem metabolizowania teobrominy u zwierząt oraz obecności innych niż u człowieka szlaków metabolicznych. Z tego powodu nie wolno podawać zwierzętom czekolady.

Autor tekstu: Rafał Sochacki
Instagram: http://www.instagram.com/atorwastatyna