Oparzenia słoneczne- przyczyny, objawy, pierwsza pomoc
14 czerwca, 2019Idziecie na plażę licząc na piękną, złotą opaleniznę a pod koniec dnia schodzicie spaleni na raczka . Brzmi znajomo?
Mimo licznych ostrzeżeń płynących od dermatologów co do szkodliwości działania promieniowania słonecznego na skórę, większość z nas po prostu lubi się opalać i zmieniać nieco odcień skóry na lato.
Tymczasem skóra wystawiona na działanie promieni słonecznych, broni się przed nadmiarem promieniowania UV. Jak to robi❓❓ Melanocyty, czyli komórki pigmentowe, pod wpływem promieniowania słonecznego wytwarzają melaninę, która ma pochłaniać zbyt dużą dawkę promieniowania słonecznego. Objawem tego jest brązowienie skóry.
Według danych Amerykańskiej Agencji Epidemiologicznej ponad 1/3 dorosłych i aż 70%❗❗❗ dzieci miało poparzenie słoneczne w trakcie zeszłorocznych wakacji.
Promieniowanie słoneczne składa się z 3 różnej długości fal światła ultrafioletowego.
UVA, UVB i UVC. UVC nie dociera do powierzchnii Ziemii, za to UVA i UVB odpowiadają za niszczenie skóry.
OBJAWY:
Oczywiście widocznym efektem niszczącym skórę jest czerwona skóra. Nie wszystkie szkodliwe efekty promieniowania słonecznego są jednak widoczne gołym okiem. Światło ultrafioletowe wpływa na helisę DNA, co w konsekwencji powoduje przedwczesne starzenie się skóry. Z biegiem czasu, uszkodzone DNA może być powodem nowotworów skóry, w tym czerniaka. Badania wykazały, iż od oparzenia skóry do rozwoju czerniaka może upłynąć nawet 40 lat❗
Ból
Obrzęk i pęcherze- dotyczy to poważnych oparzeń słonecznych
Objawy grypopodobne- oparzeni mogą zgłaszać objawy, które bardziej przywodzą na myśl przeziębienie niż oparzenie: gorączka, nudności, bóle głowy, osłabienie.
Kilka dni po oparzeniu skóra będzie swędząca i zacznie “schodzić” ➡️organizm pozbywa się w ten sposób uszkodzonych komórek skóry.
Pierwsza pomoc
O ile nie jest to ciężkie oparzenie wymagające konsultacji lekarskiej, możemy postarać się ulżyć oparzonemu w cierpieniu w warunkach domowych.
Działamy na 2 fronty:
⭕ chłodząco na skórę
⭕ przeciwbólowo
Zimne kompresy albo kąpiel w letniej wodzie łagodzą oparzenie.
Krem lub żel z mentolem, kamforą lub aloesem.
NAWODNIENIE! Koniecznie trzeba pić duże ilości wody.
Unikanie słońca.
NLPZ, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne. Oparzona skóra bywa bardzo bolesna, obrzęknięta. Z kolei osoba oparzona może mieć stan podgorączkowy a nawet gorączkę. Wtedy NLPZ są bardzo pomocne w zwalczaniu wszystkich tych objawów.