Oparzenia słoneczne- przyczyny, objawy, pierwsza pomoc

Oparzenia słoneczne- przyczyny, objawy, pierwsza pomoc

14 czerwca, 2019 0 przez admin

Idziecie na plażę licząc na piękną, złotą opaleniznę a pod koniec dnia schodzicie spaleni na raczka . Brzmi znajomo?

Mimo licznych ostrzeżeń płynących od dermatologów co do szkodliwości działania promieniowania słonecznego na skórę, większość z nas po prostu lubi się opalać i zmieniać nieco odcień skóry na lato.

Tymczasem skóra wystawiona na działanie promieni słonecznych, broni się przed nadmiarem promieniowania UV. Jak to robi Melanocyty, czyli komórki pigmentowe, pod wpływem promieniowania słonecznego wytwarzają melaninę, która ma pochłaniać zbyt dużą dawkę promieniowania słonecznego. Objawem tego jest brązowienie skóry.

Według danych Amerykańskiej Agencji Epidemiologicznej ponad 1/3 dorosłych i aż 70% dzieci miało poparzenie słoneczne w trakcie zeszłorocznych wakacji.

Promieniowanie słoneczne składa się z 3 różnej długości fal światła ultrafioletowego.
UVA, UVB i UVC. UVC nie dociera do powierzchnii Ziemii, za to UVA i UVB odpowiadają za niszczenie skóry.

OBJAWY:
Oczywiście widocznym efektem niszczącym skórę jest czerwona skóra. Nie wszystkie szkodliwe efekty promieniowania słonecznego są jednak widoczne gołym okiem. Światło ultrafioletowe wpływa na helisę DNA, co w konsekwencji powoduje przedwczesne starzenie się skóry. Z biegiem czasu, uszkodzone DNA może być powodem nowotworów skóry, w tym czerniaka. Badania wykazały, iż od oparzenia skóry do rozwoju czerniaka może upłynąć nawet 40 lat
Ból
Obrzęk i pęcherze- dotyczy to poważnych oparzeń słonecznych
Objawy grypopodobne- oparzeni mogą zgłaszać objawy, które bardziej przywodzą na myśl przeziębienie niż oparzenie: gorączka, nudności, bóle głowy, osłabienie.
Kilka dni po oparzeniu skóra będzie swędząca i zacznie “schodzić” ➡️organizm pozbywa się w ten sposób uszkodzonych komórek skóry.

Pierwsza pomoc
O ile nie jest to ciężkie oparzenie wymagające konsultacji lekarskiej, możemy postarać się ulżyć oparzonemu w cierpieniu w warunkach domowych.
Działamy na 2 fronty:
chłodząco na skórę
przeciwbólowo

Zimne kompresy albo kąpiel w letniej wodzie łagodzą oparzenie.
Krem lub żel z mentolem, kamforą lub aloesem.
NAWODNIENIE! Koniecznie trzeba pić duże ilości wody.
Unikanie słońca.
NLPZ, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne. Oparzona skóra bywa bardzo bolesna, obrzęknięta. Z kolei osoba oparzona może mieć stan podgorączkowy a nawet gorączkę. Wtedy NLPZ są bardzo pomocne w zwalczaniu wszystkich tych objawów.