Doktorek w podróży, czyli medycyna podróży

Doktorek w podróży, czyli medycyna podróży

20 września, 2019 3 przez Łukasz Durajski

Kochani mam dla Was kilka newsów, nie tylko ze świata szczepionek, ale po kolei.

 

Trumenba

Jak wiecie przeciwko meningokokom typu B do tej pory dostępna była jedna szczepionka – Bexsero firmy GSK, już niebawem na rynku pojawi się konkurencja w postaci szczepionki Trumenba firmy Pfizer.

Schemat dawkowania tej szczepionki będzie inny:
– dwudawkowy: 2 dawki podawane w odstępie 6 miesięcy
– trzydawkowy: 2 dawki podawane w odstępie co najmniej 1 miesiąca, a trzecia dawka co najmniej 4 miesiące po drugiej dawce.

Dostępna będzie ona dla dorosłych i dzieci powyżej 10 roku życia.

Czekamy na cenę.

 

Vivotif

Dur brzuszny wywołany jest przez pałeczkę Salomonella enterica serotyp Typhi. Jest to ciężka choroba z gorączką i bólem brzucha, na którą rocznie umiera ponad 200 tyś ludzi na całym świecie. Największe ryzyko zachorowania dotyczy podróżujących do Azji Południowo-Wschodniej i Centralnej. W Polsce dostępna jest szzepionka Typhim Vi – jednorazowo podajemy domięśniowo.

W II połowie 2018 roku dostępna będzie nowa forma szczepionki – i to w formie tabletek!! Tak tabletki doustne, bez igieł i iniekcji. Przeznaczona dla dorosłych i dzieci powyżej 6 roku życia.

Dawkowanie: 1 tabletka przyjmowana co 2 dni w schemacie 0-2-4-6 dni.

 

Mosquirix (RTS,S)

Szczepionka przeciwko malarii!!! Tak to prawda, na świecie dostępna jest szczepionka, ale niestety jej skuteczność wynosi ok. 30%, przeznaczona jest tylko dla małych dzieci w rejonach endemicznych (czyli tak, gdzie zagrożenie malarii jest największe). Nie jest zarejestrowana dla turystów.

 

Dengvaxia (CYD-TDV)

Szczepionka przeciwko chorobie pod nazwą denga. Denga to choroba zakaźna wywoływana przez wirusa dengi, należącego do rodziny Flaviviridae, z rodzaju Flavivirus. Występuje głównie w Azji Południowo-Wschodniej i w Afryce Zachodniej. Roznoszona jest przez komara Aedes aegypti. W 80% przebiega bezobjawowo. Jest to choroba śmiertelna.

Szczepionka jest 3-dawkowa w odstępie 6 miesięcy pomiędzy poszczególnymi dawkami. Zarejestrowana jest od grudnia 2015 roku, dla osób w wieku 9 – 45 lat, które mieszkają na terenach endemicznych. Nie jest dostępna dla turystów.

 

Hecolin (HEV 239)

Szczepionka przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu E jest zarejestrowana tylko w Chinach.

Dawkowanie: 0-1-6 miesięcy, dla grupy wiekowej 16-65 lat.

 

Falcimar

Doustna profilaktyka malarii. W Polsce aktualnie dostępny jest tylko Malarone.

Z niecierpliwością czekam na cenę – ma być konkurencyjna do obecnej ceny Malarone.

 

 

Wielu globtrotterów pewnie zaciera ręce. Nie wszystko jest jeszcze dostępne dla turystów, nie wszystkie szczepionki są tak skuteczne jakbyśmy chcieli. Wiele przed nami, ale ciesze, że nadal podejmowane są kroki, które mają zwiększyć nasze bezpieczeństwo.

 

Źródło: VII Kurs Certyfikowanych Centrów Medycyny Podróży
Fot: thackerspharmacy.co.uk