Jak przygotować się do kolonoskopii?

Jak przygotować się do kolonoskopii?

2 listopada, 2018 0 przez Panna Chirurg

Kolonoskopia, czyli oglądanie wnętrza jelita grubego za pomocą specjalnej kamery. Jest to badanie diagnostyczne, ale także terapeutyczne. Możemy wyciąć polipa czy opanować krwawienie.

Jak się domyślacie, do badania trzeba się odpowiednio przygotować, aby nic nie przysłoniło widoku, czyli mówiąc fachowo: „żeby wykonana kolonoskopia była diagnostyczna”. Skala oczyszczenia jelita opisywana jest według 9 punktowej skali Boston. •

.

Zatem jak prawidłowo przygotować się do badania? Na 5-7 dni przed planowanym badaniem należy powstrzymać się od jedzenia pokarmów zawierających pestki, czyli na przykład nie należy jeść świeżych owoców i warzyw. Drobne nasiona i pestki mogą przykleić się do ściany jelita i utrudnić jego ocenę podczas badania. .

.

Trzy dni przed datą badania należy wyeliminować z diety pokarmy z dużą zawartością błonnika, m.in. takie jak ciemne pieczywo, razowy makaron. Zalecane jest wprowadzenie diety półpłynnej (zupy, papki, przeciery). .

.

Dzień przed badaniem do godziny 12:00 można zjeść na przykład rosół. Po tym czasie nie wolno przyjmować żadnych posiłków i należy rozpocząć oczyszczanie jelita z użyciem preparatu przepisanego przez chirurga lub lekarza rodzinnego, zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli badanie jest wykonywanie w znieczuleniu, ostatnią porcję leku trzeba przyjąć maksymalnie 4 godziny przed badaniem. .

.

Do badania należy przyjść na czczo, ale leki przyjmowane przewlekle, takie jak na nadciśnienie, immunosupresanty, trzeba połknąć popijając niewielkim łykiem wody (doustne antykoagulanty powinny być odstawione odpowiednio wcześnie i zastąpione heparynami drobnocząsteczkowymi). .

Na badanie należy się zgłosić z aktualnymi wynikami badań, istotn日本藤素
ą dokumentacją medyczną (na przykład z  poprzednimi wynikami badań obrazowych). Prawidłowe przygotowanie do badania nie tylko pozwala na wykonanie diagnostycznej kolonoskopii, ale też zwiększa bezpieczeństwo zabiegu.