BLW, czyli Bobas Lubi Wybór – najnowsze badania

BLW, czyli Bobas Lubi Wybór – najnowsze badania

22 listopada, 2019 0 przez Łukasz Durajski

Chciałbym opowiedzieć Wam o najnowszych badaniach naukowych dotyczących metody karmienia dzieci pod tajemniczym skrótem BLW (baby led weaning), w Polsce znane pod nazwą “bobas lubi wybór”.

Polega to na tym, że to dziecko steruje procesem karmienia. W tej metodzie zupełnie nie ma etapu karmienia papkami (czyli nie podajemy zup, przecierów, musów czy puree). Od momentu, gdy dziecko zaczyna siedzieć, czyli standardowo po ukończeniu 6. miesiąca życia, brzdąc dostaje do ręki stałe pokarmy. Oczywiście na początku są to delikatne warzywa czy owoce, a nawet makaron czy kasze. Dziecko na początku je palcami, później dostaje do ręki sztućce. W tym czasie, aby dieta była pełna i nie wystąpiły niedobory u dziecka – mały pacjent nadal otrzymuje karmienie piersią lub mlekiem modyfikowanym.

Metoda budzi pewną wątpliwość ekspertów. Przede wszystkim pod kątem ryzyka zakrztuszenia. Dlatego trzeba być ostrożnym, a dziecko powinno jeść pod ścisłą kontrolą opiekuna.

W ubiegłym roku autorzy badania randomizowanego:

Taylor R.W. i wsp.: Effect of baby-led approach to complementary feeding on infant growth and overweight a randomized clinical trial. JAMA Pediatrics, 2017; 171: 838-846

 

Wyniki tego badania pokazały, że metoda BLW w porównaniu do standardowej metody wprowadzania pokarmów nie ma wpływu na BMI u dzieci. W badaniach nie stwierdzono również (na korzyść metody BLW) większego ryzyka zakrztuszenia się.

Badania pokazały, że nie ma żadnych podstaw do podważania metody BLW, metoda ta jest bezpieczna, nie zmniejsza jednak ryzyka otyłości.

 

 

fot.: tesco-baby.com