Jak ubierać małe dziecko?

Jak ubierać małe dziecko?

1 marca, 2019 0 przez Łukasz Durajski

Niemowlęta i małe dzieci są zdecydowanie bardziej podatne na zmiany temperatur niż dzieci większe i dorośli. Związane jest to przede wszystkim z dużą powierzchnią ciała w stosunku do masy ciała. Niemniej musimy pamiętać, że każde dziecko toleruje temperaturę tak samo jak dorosły. W związku z tym nie należy dziecka nadmiernie ubierać.

  1. W dni chłodniejsze powinniśmy ubierać dziecko nieco cieplej niż siebie.
  2. W gorące dni powinniśmy ubierać dziecko tak samo jak siebie.

Objawy wychłodzenia dziecka:

  • zmniejszenie aktywności
  • marmurkowata skóra
  • zimne dłonie i stopy
  • zasinienie warg
  • płacz

Objawy przegrzania dziecka:

  • niepokój
  • czerwona i spocona skóra

 

Z jakiego materiału powinny być wykonane ubrania?

Najlepszym materiałem jest oczywiście bawełna. Należy unikać materiałów wełnianych, które podrażniają delikatną skórę dziecka. Podobnie z tkaninami lnianymi, które są zazwyczaj zbyt szorstkie. Warte polecenia są nowoczesne materiały (np. polar), które są produkowane z zachowaniem właściwości odpowiednich do przeznaczonego celu.

 

Kiedy zakładamy czapkę?

Przede wszystkim należy pamiętać, że w pomieszczeniach o odpowiedniej temperaturze NIE WOLNO zakładać dziecku czapki (również noworodkowi). Czapkę zakładamy noworodkom w chłodne dni, a cienką czapkę w gorące dni, aby uchronić przed przegrzaniem. Jeżeli w upalne dni przebywamy z dzieckiem w cieniu powinniśmy zdjąć czapkę, aby ułatwić dziecku oddawanie ciepła, co uchroni je przed przegrzaniem.

 

Jak ubierać dziecko gorączkujące?

Najczęstszym błędem popełnianym przez rodziców jest nadmierne okrywanie dziecka z gorączką. Jeżeli dziecko wysoko gorączkuje najlepiej obniżyć temperaturę otoczenia, to ułatwi oddawanie nadmiaru ciepła i stopniowe schładzanie ciała.


Nadmierne okrywanie gorączkującego dziecka może doprowadzić do przegrzania a w konsekwencji odwodnienia i udaru cieplnego.


 

Jaka powinna być temperatura pomieszczenia?

Najprościej jest w teorii, gdzie temperatura w pomieszczeniu powinna być tak dobrana, aby lekko ubranemu dziecku nie było ani za zimno ani za gorąco :D:D:D W praktyce za optymalną temperaturę około 20-21st.C.

 


W miesiącach ciepłych wskazane jest, aby niemowlę spało przy otwartym oknie.

W miesiącach chłodniejszych wietrzymy pomieszczenia bez obecności dziecka.


 

 

 

źródło: mp.pl, Pierwsze 2 lata życia dziecka
fot: pinterest.com