Nie kłujesz, nie płacimy || No jab, no pay

Nie kłujesz, nie płacimy || No jab, no pay

6 października, 2018 0 przez Łukasz Durajski

W ostatnich latach toczy się gorąca dyskusja o obowiązek szczepień w Polsce. Temat, który jest czerwoną płachtą na byka w wielu dyskusjach. Zawsze zastanawiałem się, jak tutaj znaleźć kompromis, gdzie szukać sposobu, aby ten konflikt zażegnać.

W Polsce obowiązek szczepień wynika z Ustawy z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Zapis jest zgodny z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, a dokładnie z art. 68 ust. 4., który mówi, że władze publiczne są zobowiązane do zwalczania chorób epidemicznych. Jednocześnie art. 31 ust. 3 mówi, że ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane w demokratycznym państwie, gdy zachodzi konieczność np. ochrony zdrowia.

Zacznijmy jednak po kolei. W Europie są kraje gdzie tego obowiązku nie ma, ale i takie, gdzie ten obowiązek nadal jest.

 

Źródło: https://www.reddit.com/r/MapPorn/comments/980ovo/mandatory_vaccination_in_europe/

 

Polska. Ustawowy obowiązek szczepień, za brak zgody na szczepienie dziecka rodzicom grozi kara finansowa. 11 szczepień.
Belgia. Szczepienia dobrowolne. Obowiązkowe szczepienia na WZW B tylko u pracowników służby zdrowia.
Czechy. Szczepienia obowiązkowe przed przyjęciem do przedszkola (6 szczepień do 3 r.ż.).
Finlandia. Szczepienia dobrowolne. Wskaźniki szczepień należą tu do najwyższych w Europie. Obowiązek 4 szczepień (przeciw odrze ospie wietrznej, krztuścowi i grypie) dla pracowników służby zdrowia i opieki społecznej.
Francja. Szczepienia obowiązkowe. 11 szczepień. Brak zaświadczenia o szczepieniu uniemożliwia dostanie się do placówek edukacyjnych oraz klubów sportowych.
Grecja. Szczepienia obowiązkowe.
Norwegia. Szczepienia dobrowolne. Najbogatszy kalendarz szczepień w Europie, jeden z najwyższych wskaźników zaszczepienia w Europie.
Słowenia Szczepienia obowiązkowe.
Włochy. Szczepienia obowiązkowe. 12 szczepień (przeciw poliomyelitis, błonicy, tężcowi, zapaleniu wątroby typu B, Haemophilus influenzae typu B, chorobie meningokokowej grupy B, choroby meningokokowej grupy C, odrze, śwince, różyczce, krztuścowi i ospie wietrznej). Obowiązek dotyczy dzieci do 6 r.ż. Do włoskich żłobków i przedszkoli przyjmowane są wyłącznie dzieci, których rodzice przedstawią kartę szczepień.
Niemcy. Szczepienia dobrowolne.
Rumunia: Szczepienia dobrowolne.
Serbia. Szczepienia obowiązkowe.
Wielka Brytania: Szczepienia dobrowolne.

Na świecie:
Kanada. Brak szczepień = ograniczony dostęp do szkół i przedszkoli.
Stany Zjednoczone. Dzieci nie szczepione nie są przyjmowane do placówek publicznych.

Australia. Od 2017 r. rząd australijski wprowadził politykę „nie kłujesz, nie płacimy”. Rodzice, którzy nie zgadzają się na szczepienia z przyczyn pozamedycznych tracą świadczenia na dzieci. Stan zaszczepienia dzieci do 5 lat oceniany jest tam na 92,2%.
Nowa Zelandia. Szczepienia dobrowolne. Akcja edukacyjna spowodowała, że stan zaszczepienia poprawił się do 94%.

 

Może to jest rozwiązanie problemu i decyzja rodziców powinna rzutować na tego typu rozwiązanie: “nie szczepisz, nie płacimy”. System rezygnacji ze szczepień, który byłby równoznaczny z rezygnacją z publicznej służby zdrowia albo edukacji.

Wówczas obywatele mieli by prawo wyboru, że rezygnując, z ochrony jak zapewniają szczepienia, mieli możliwość zrezygnować tym sam z dodatkowych usług oferowanych przez Państwo.

 

 

Bibliografia

  1. http://szczepienia.pzh.gov.pl/materialy-dla-lekarzy/organizacja-szczepien-europie/