Termometry dla dzieci – jakich używać?
1 lutego, 2019Termometr jest ostatnio dużym problemem dla rodziców i pediatrów.
Pomiar temperatury to jeden z podstawowych parametrów życiowych, które możemy ocenić szybko i bez konieczności wykonywania specjalnych zabiegów. Niestety pomiar bardzo często obarczone są marginesem błędu. Zwłaszcza ostatnio, gdy wycofano z użycia termometry rtęciowe.
Najlepszymi miejscami do pomiaru temperatury są:
- jama ustna (pod językiem),
- dół pachowy,
- odbyt,
- przewód słuchowy.
Najczęstszym miejscem pomiaru temperatury jest oczywiście czoło. Czy to dobre miejsce? Niestety nie, ale to miejsce, gdzie najszybciej możemy ocenić stan temperatury u dziecka.
Od czego zależy temperatura ciała człowieka?
- wieku (u osób starszych może być o 0,5 °C niższa),
- pory dnia (po południu może wzrosnąć nawet o 0,5 °C),
- przyjmowanych leków,
- płci,
- wysiłek fizyczny poprzedzający pomiar.
Przyjęło się, że prawidłowa temperatura ciała to 36,6 °C. Nie jest to tak do końca proste, bo prawidłowa temperatura to przedział a nie konkretna liczba i oczywiście zależna od miejsca pomiaru.
U zdrowych dzieci temperatura może wynosić
- odbyt: 36,6–38,0°C,
- błona bębenkowa: 35,6–37,7°C,
- dół pachowy: 35,6–37,2°C,
- czoło: 35,6–37,9°C.
Jak widzicie temperatura 38 °C zmierzona w odbycie czy temperatura 37,9 °C to nadal norma.
Termometry rtęciowe zostały wycofane w krajach Unii Europejskiej w kwietniu 2009 roku. Na rynku dostępne są termometry z galinstanem (stop glinu, indu i cyny) – niestety w termometrach tych problemem jest fakt, że substancja ta oblepia ścianki i odczyt jest niedokładny.
Elektroniczne termometry dotykowe opierają się o odczyt temperatury z termistora. Możemy używać ich do pomiaru temperatury w jamie ustnej, w dole pachowym lub w odbycie, a krótki czas pomiaru to około 10 do 15 sekund.
Termometry bezdotykowe wykorzystują analizę światła podczerwieni.
a) douszne
Douszne termometry na podczerwień mierzą promieniowanie cieplne emitowane przez błonę bębenkową. Zaletą tego typu termometrów jest miejsce ogólnie dostępne, z ograniczeniem wpływu środowiska na pomiar temperatury. Minusem szczególnie u dzieci tego typu pomiaru jest zalegająca woskowina, oraz sposób pomiaru (gdy termometr włożymy zbyt płytko wówczas nie mierzymy temperatury na błonie bębenkowej tylko przewodu słuchowego).
b) czołowe
Pomiar temperatury może być niemiarodajna z powodu makijażu i kremów czy potu. Temperaturę mierzymy na umytej, odtłuszczonej skórze czoła osoby, która powinna spędzić co najmniej 10 minut w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej bez przeciągu, bez wcześniejszego wysiłku fizycznego.
U dzieci do 2. roku życia standardem powinno być mierzenie temperatury w odbycie.
źródło: pediatria.mp.pl
Pomiar temperatury nie jest tak łatwy jakby mogło się wydawać. Wszystko zależy od miejsca pomiaru, temperatury otoczenia, metody pomiaru, pory dnia czy wieku.
U niemowląt temperatura ze względu na nie do końca jeszcze rozwinięty układ termoregulacji może wahać się od 36,2 st.C (rano) do 37 st.C (wieczorem). Natomiast u osób starszych temperatura może być niższa ok. 36,4 st.C z uwagi na osłabienie układu krążenia.
Trzeba pamiętać, że w cyklu dobowym najniższa temperatura ciała jest w godzinach porannych, najwyższa w godzinach wieczornych.
U kobiet temperatura zmienia się w zależności od fazy cyklu menstruacyjnego. Wzrasta podczas wykonywania aktywności fizycznej. Na naszą temperaturę wpływa oczywiście również otoczenie – i tak latem oczywiście temperatura ciała jest wyższa niż zimą.
Pamiętajmy, że o gorączce mówimy dopiero, gdy temperatura przekroczy 38 st.C. Temperatura poniżej 38 st.C to stan podgorączkowy.
Nie należy za wszelką cenę zbijać podwyższonej temperatury z tego powodu, że jest to mechanizm obronny organizmu i jego pierwsza linia obrony przed rozwijającą się infekcją.
Jak mierzymy temperaturę?
Przez wiele lat najbardziej oczywistym sposobem pomiaru temperatury były termometry rtęciowe. W 2007 roku Komisja Europejska podjęła decyzję o wycofaniu tego typu termometrów ze względów bezpieczeństwa.
Typy termometrów:
- termometr szklany
jest podobny do rtęciowego, ale zamiast rtęci znajdziemy w nim inne ciecze, np. gal czy alkohol, jest bardzo tani, stosunkowo długi czas pomiaru temperatury (dlatego rzadziej stosowany u dzieci)
- termometr paskowy
jest termometrem łatwym w użyciu, ale jednocześnie bardzo niedokładnym, temperaturę poznajemy po dotknięciu termometrem do np. czoła
- termometr elektroniczny klasyczny
wyglądem również przypominają termometr rtęciowy, ale nie są szklane, natomiast zdecydowanie bardziej dokładne, obecnie najbardziej popularne, łatwy w obsłudze
- termometr elektroniczny sensorowy
jego zaletą jest szybki i dokładny pomiar
- termometr na podczerwień dotykowy lub skanujący
najczęściej są bezdotykowe, dlatego możemy się spotkać częściej w przychodniach, dość drogie, dokładne poprzez analizę filmu podczerwieni, łatwe w użyciu, idealny do pomiaru temperatury u śpiących dzieci
- termo smoczek
nic innego jak termometr ukryty w smoczku – wydaje się idealny dla każdej mamy
- termometr owulacyjny
Termometry możemy również podzielić ze względu na miejsce pomiaru:
- pod pachą
- jama ustna (pod język)
- doodbytniczy
- ucho
- czoło
U dzieci do 2 r.ż. złotym standardem pomiaru temperatury jest pomiar w odbycie. U dzieci starszych zaleca się pomiar temperatury w uchu.
Fot: geratherm.pl, mjakmama24.pl, zdrowiewmodzie.pl, novamed.pl, medel.pl, stalgast.pl, amazon.com,
Źródło: novamed.pl, pediatria.mp.pl
Ja polecam bezdotykowe na podczerwień, sami taki mamy w domu (marki Diagnostic), przy małych dzieciach to duża wygoda, pomiar pokazuje już po sekundzie 🙂
Ja się przekonałam do termometrów na podczerwień, są dokładne i przede wszystkim wygodne w użyciu. Teraz mamy NC300 Diagnostic i bardzo sobie chwalimy.
u mnie się sprawdza się elektroniczny z Neno, bardzo solidny i w mig wiem co u mojego brzdąca 😀 żadna pora roku nie straszna, choroba nie ma szans 😀 sam termometr jest super dokładny i wygodny
This is a very nice article also plz visit my website.
That is very nice.