Życie codzienne z alergikiem- SPACERY 😷

Życie codzienne z alergikiem- SPACERY 😷

5 kwietnia, 2017 1 przez admin

Wiosna to czas kiedy wszystko budzi się do życia. Kwiatki, drzewa, a także alergie i ich objawy:

katar, 💦
kichanie, 🌪
świąd i łzawienie oczu,
niedrożność nosa? 👃

Czym w takim razie jest alergia i jak sobie z nią poradzić
Alergia to nadmierna reakcja układu odpornościowego na pozornie “nieszkodliwe” bodźce np. pyłki roślin i traw czy sierść zwierząt. 🐶

Spacer z alergikiem wiosną.

Z pozoru mission impossible. Jednak o ile dobrze zaplanujemy takie wyjście na zewnątrz, nie ma się czym martwić.  Co warto wziąć pod uwagę?
Trasa – Jeśli maluch ma objawy alergiczne związane z wierzbą, nie kierujmy się na spacer do parku z pięknymi, rozłożystymi wierzbami. Z pozoru brzmi jak oczywistość, ale pacjenci często o tym zapominają.

Godzina – Rośliny pylą najbardziej od rana do południa. Zatem na spacer najlepiej wybrać się popołudniu.

Pogoda – Deszcz zmywa pyłki zawieszone w powietrzu na ziemię, dzięki czemu spacer zaraz po deszczu będzie dobrym pomysłem dla alergików. Natomiast wiatr przenosi pyłki na duże odległości, niepozwalając im opaść. Wietrzne dni lepiej spędzić w domu.

Ubranie – Nie ma ubrania chroniącego w 100% dzieci przed pyłkami. Warto jednak wiedzieć, że takie ubranie po spacerze powinno trafić do pralki. Pyłki z roślin chętnie się osadzają na odzieży, więc wkładając bluzę ze spaceru z powrotem do szafy dziecka obsypujemy pyłkami tak naprawdę wszystkie ubrania dziecka.

Nakrycie głowy – O ile dziecko nie jest fanem mycia włosów po każdym spacerze dobrze chronić włosy jakąś czapką czy chusteczką. Pyłki zamiast na włosach osiądą na nakryciu głowy. Po spacerze- obowiązkowo do pralki 🙂

Prysznic  Ubranie trafia do pralki a dziecko zaraz po spacerze powinno wskoczyć pod prysznic. Zmycie z siebie pyłków minimalizuje objawy i zapobiega rozprzestrzenianiu się pyłków z zewnątrz w domu.

Suszenie prania na balkonie  Pierzemy żeby zmyć brud i pyłki z ubrań. Rozwieszając świeżo wyjęte z pralki ubrania na zewnątrz możemy mieć pewność, że osiądą na nich pyłki. Takie ubrania trafi potem do szafy. Dziecko zakładając nowe ubranko może mieć wówczas nasilone objawy alergii. Dlaczego? Stężenie i bliskość pyłków będzie większa niż ta, na jaką dziecko jest narażone na spacerze.

 

Autor wpisu: Doktor Ola